VIPGold.sk
VIPGold.sk
VIPGold.sk
VIPGold.sk

F.A.Q.- Veľkosti prsteňov

Veľkosti prsteňov

Byť prekvapená diamantovým prsteňom je úžasný moment, ktorý nikdy nepadne do zabudnutia.
S trochou malého plánovania vyjde prekvapenie bez chyby.

Zistiť veľkosť jej prstienka bez opýtania sa nie je tak zložité, ako sa to na prvý pohľad môže zdať. Tu sme pre vás pripravili niekoľko riešení ako zistiť veľkosť jej prsteňa pred samotným nákupom. Majte na mysli, že veľkosť prsteňov sa pri každom prste líši.

Pri zásnubných prsteňoch stačí keď budete vedieť iba orientačnú veľkosť.


Prax hovorí že sa väčšina prsteňov zo zlata a striebra dá zväčšiť, alebo zmenšiť o dve čísla. V niektorých prípadoch aj viac. To sa dá urobiť bez žiadnych deformácií, alebo poškodenia prsteňa. Môžte preto bez žiadneho strachu, kúpiť aj prsteň, ktorý je väčší, alebo menší a u zlatníka, alebo u nás si ho môžete dodatočne dať skorigovať na potrebnú veľkosť.

 Urobte odtlačok

Pokiaľ sa prezlieka, obvykle nechá svoje prstene ležať. Využite situáciu a urobte z jedného z nich odtlačok, napr. do kúsku mydla, alebo do kúsku plastelíny. Všetky tieto odtlačky poslúžia ako spoľahlivé meradlo.


Nasaďte si ho

Jednoducho si nasaďte jej prsteň na svoj prst a na mieste, kedy už nepôjde ďalej, si urobte čiarku. Pozor na následné umytie rúk. =)


Požičajte si ho

Pokiaľ máte istotu, že jej nebude prsteň chýbať , požičajte si ho a dobehnite k najbližšiemu klenotníkovi pripadne ho prineste k nám na pobočku a tak zistíme aké číslo prsteňa Vaša drahá potrebuje.

Ďalšia metóda je veľkosť prsteňa určiť podľa odmerania priemeru starého prsteňa alebo odmeraním priemeru obkresleného obrysu prsteňa. Pozor - sledujeme vnútorný okraj prsteňa!

Prevod na číslo prsteňa urobíte podľa nižšie uvedenej tabuľky priemerov (hodnoty sú uvedené v milimetroch).

Pre našich verných zákazníkov zo zahraničia pripravili sme aj nasledujúce medzinárodné veľkosti:  


Veľká Británia Európa USA Skupiny veľkostí
  Veľkosť Vnútorný obvod
obrúčky v mm
Veľkosť Veľkosť E - K
Malé deti
a útle dámy
E 3 43 21/2
F 4 44 3
G 5 45 31/2
H 7 47 4
I 8 48 41/2
J 9 49 5
K 10 50 51/2
L 11 51 6 Veľkosť L - P
Dámy
M 12 52 61/2
N 14 54 7
O 15 55 71/2
P 16 56 8
Q 17 57 81/2 Veľkosť Q - U
Silné dámy a muži
R 19 59 9
S 20 60 91/2
T 21 61 10
U 23 63 101/2
V 24 64 11 Veľkosť V - Z+2
Väčšie mužské prsty
W 25 65 111/2
X 26 66 12
Y 28 68 121/2
Z 29 69 13
Z+1     131/2
Z+2     14 


Pri obrúčkach odporúčame navštíviť našu pobočku, alebo lokálne klenotníctvo a nechať si zmerať veľkosti pomocou profesionálnych meracích krúžkov.

Prosíme nepoužívajte papierové prúžky- merače, ktoré kolujú internetom. Presnosť týchto mierok je nedôveryhodná! 

Kovy ktoré sa bežne používajú na výrobu šperkov.

Na výrobu kvalitných šperkov sa môže použiť niekoľko rôznych materiálov. Je dôležité vyberať materiál dôkladne, na základe osobitých vlastností kovu, no i preferencií obdarovanej. Medzi najčastejšie typy kovov používaných pri výrobe klenotov patrí zlato, striebro a platina. Dnes sa pomaly do módy dostávajú i „moderné" kovy ako titán a chirurgická oceľ.

Zlato

Zlato je v klenotníctve kov číslo jedna. Zo zlata sa vyrábajú prevažne zásnubné prstene a obrúčky, ako aj náušnice, prívesky, náhrdelníky, náramky a iné.

Prečo zlato?

Zlato si ľudia najčastejšie vyberajú pre jeho kvalitu a tvrdosť, je totiž vhodné i na každodenné nosenie, preto i obrúčky boli v minulosti prevažne zlaté, hoci dnes prichádzajú nové trendy. Zlato je najčastejšie používaným a kupovaným kovom, má mnoho podôb a farieb. Jeho vysoká hodnota je všeobecne známa. Pred kúpou šperku určite vezmite do úvahy:

- výdrž kovu pri každodennom nosení

- počet karátov v zlatom kove

- rôzne farby zlata

Koľko karátové zlato?

Karátmi vyjadrujeme podiel zlata v kove. Čím vyšší je počet karátov, tým nižší je obsah nezlatých prímesí a tým je hodnotnejší samotný kov.

Čisté zlato má plný počet karátov (24karatov alebo 999,9/1000), no je príliš mäkké na to, aby sme ho bežne nosili ako šperk. Preto k nemu musíme primiešavať iné zliatiny. Zlato najčastejšie poznáme ako:

- 9 karátové zlato - Jeho označenie je 375/1000 je to najlacnejšia forma zlata s obsahom 37,5% čistého zlata z celkového obsahu zliatiny.

- 14 karátové zlato - Jeho označenie je 585/1000 či že obsah zlata je 58,5% z celkového obsahu zliatiny , ide o najčastejšiu, „klasickú" formu zlata, ktorá je zlatou strednou cestou a vo všeobecnosti najlepšie odoláva zubu času.

- 18karatove zlato - označenie je 750/1000 s obsahom 75% čistého zlata, vhodná pre náročných. Z dôvodu vyššej rýdzosti jeho cena je prevažne cca 1,3 násobné vyššia v porovnaní s klasickým 14 karátovým zlatom. Šperky z tohto kovu sú však mäkšie a  menej odolné na prípadné nárazy alebo roztrhnutie..

Poznáme taktiež 10ct, 22ct a 24ct zlato, pričom 22 a 24ct druhy sa kvôli svojej mäkkosti používajú len veľmi zriedka. 10ct zlato má veľmi blízko k tomu 9ct a našťastie  používa sa len v niekoľkých krajinách.

Akú farbu zlata zvoliť?

Najpopulárnejšou farbou zlata je momentálne biele zlato, potom nasledujú žlté a ružové zlato. Mnoho šperkov sa tiež vyrába z kombinácie rôznych farieb zlata. Môže sa stať, že pri hľadaní šperkov natrafíte aj na iné farby zlata, no tieto tri sú najrozšírenejšie a najčastejšie používané.

Karátové vlastnosti zlata platia rovnako pre všetky jeho farby - 14 karátové biele zlato bude obsahovať 58,5% čistého zlata rovnako ako napríklad 14ct zlato žltej alebo ružovej farby.

Rozdiel medzi jednotlivými farbami zlata je v tom, čo sa k čistému zlatu primieša ako prímes. Od tejto prímesi potom závisia aj mnohé vlastnosti výsledného kovu.

- žlté zlato - získava sa primiešaním rôznych kovov ako napríklad meď či zinok, pri ktorých máte istotu, že sa farba časom nevyšúcha
- ružové zlato
- získava sa prevažne primiešaním medi, ktorá dodáva šperku červenkastý nádych
- biele zlato
- vyrába sa zmiešaním čistého zlata a kovov ako napríklad striebro alebo paládium, v niektorých krajinách sa na jeho výrobu používa i nikel, ten je však vo väčšine štátov zakázaný. Väčšinou  sa šperky z bieleho zlata zvyknú potiahnuť rhódiom, ktoré dodáva šperkom ešte belší nádych. Ak chcete šperku z bieleho zlata obnoviť jeho iskru, môžete ho po roku opäť potrieť rhódiom. Biele zlato ma identickú cenu ako žlté zlato či ružové zlato.


Platina

Ide o kov, ktorý sa začal vo veľkom používať len pred niekoľkými rokmi. Platina sa používa najmä na výrobu prsteňov, a to hlavne snubných a zásnubných. Náušnice, prívesky, náhrdelníky a náramky sa z platiny často nevyrábajú, pretože ide o pomerne drahý kov.

Platina vs. biele zlato vs. titan

Platina je biely kov na prvý pohľad čiastočne  podobný bielemu zlatu viac sa však podoba titanu. Na rozdiel od zlata sa však v šperkoch používa v takmer čistej (95%) forme. Na druhej strane je však o čosi ťažšia, ak si teda kúpite platinový prsteň, určite bude o čosi ťažší ako napríklad 14ct zlatý prsteň rovnakých rozmerov. Platina je tiež výrazne drahšia ako zlato. Platinový prsteň bude mať minimálne dvojnásobnú cenu ako rovnaký prsteň z 14ct zlata cca 20nasobne vyššiu cenu ako titan.

Čiže opticky je to farba ktorá nie je až tak pekná ako biele zlato a pri tom je jeho cena výrazne vyššia. Praktické dôvody na zakúpenie platiny v podstate neexistujú. Kto chce maximálnu odolnosť a identicky vzhľad ako pri platine môže si kúpiť aj titán akurát zaplatí  cca 20nasobne menej ako by platil pri platine.


Striebro

Striebro je bielo-šedý farbený kov, výrazne lacnejší od zlata a platiny. Je však tiež o čosi mäkší a poddajnejší. Často sa používa na výrobu príveskov, náušníc, náhrdelníkov a prsteňov. Nemalo by sa nosiť každý deň, preto sa zvyčajne neodporúča na výrobu snubných a zásnubných prsteňov. Často oxiduje, čo spôsobuje, sfarbenie šperku do čierna. Vyžaduje si preto častejšie leštenie a čistenie.

Striebro je však  lacný kov, ktorý sa výborne hodí ako darček na malé príležitosti a pre potešenie. Najlákavejší je na ňom pomer ceny a kvality. Striebro tiež výborne vyzerá, jeho farba je príjemná a jemná a z diaľky si ho možno ľahko pomýliť s omnoho drahšími kovmi. V súboji s bielym zlatom by však neobstálo.