Pomoc zákazníkom

O svadobných obrúčkach

VIPgold_logo_since1998

Čas letí neuveriteľne rýchlo. Stačí niekoľko mesiacov a svadobný deň so všetkými jeho radosťami i strasťami sa stane už iba súčasťou spoločnej histórie. Z krásnej výzdoby, chutnej torty a vynikajúcej kapely bude už len spomienka zvečnená na fotografiách v svadobnom albume. Život sa vráti do starých koľají. Napriek tomu však pretrvá jeden symbol, ktorý Vám bude Vaše nové šťastie pripomínať každý deň a každú minútu. Tým symbolom sú práve Vaše svadobné obrúčky. Jedinečný šperk s osobitným významom.

Výroba na mieru
Všetky svadobné obrúčky z našej ponuky sú vyrábané výlučne na mieru. Bez ohľadu na to, z akého sú kovu (zlato, oceľ, titán). U nás nenájdete žiadne predpripravené a na rýchlo dodatočne upravované neosobné prstene. Každá jedna obrúčka sa vždy vyhotovuje priamo pre Vás, osobne a na mieru.

Vnútorný profil Comfort Line
Pohodlie vždy až na prvom mieste. Každá jedna obrúčka z našej dielne je vyhotovená s príjemne zaobleným vnútorným profilom Comfort Line. Obrúčky sú tak komfortnejšie pri ich každodennom nosení. Poctivá hrúbka (výška profilu) bez odľahčenia našim obrúčkam garantuje dlhú životnosť. Máte tak istotu, že sú to skutočne šperky na celý život! 

Materiál našich obrúčok
Tradičné zlaté obrúčky vyrábame v našej dielni zo 14 karátového (585/1000) zlata. Samozrejme existuje aj možnosť vyhotovenia prémiovejších zlatých obrúčok z 18 karátového zlata (750/1000). Či už z bieleho, žltého, červeného zlata alebo z ich kombinácií, vždy bez alergénov v zliatine. Zliatina zlata, z ktorej pre Vás obrúčky vyrábame, automaticky podlieha prísnej kontrole zloženia a kvality, ktorú vykonáva od nás nezávislý štátny úrad - Puncový úrad Slovenskej republiky. Vaše obrúčky budú vždy riadne označené štátnymi puncovými značkami, ktoré potvrdzujú ich rýdzosť. 

Viacfarebné obrúčky
Množstvo dám nosieva šperky z bieleho i žltého zlata. Pri výbere obrúčky často mávajú pocit, že si zrazu musia vybrať iba jednu z týchto farieb, no opak je pravdou. Dnes sú v trendy rozličné kombinácie, takže smelo do toho!
Častou otázkou je, či sú rozličné časti obrúčky iba pozlátené, alebo sa skutočne obrúčka skladá zo zlata rôznych farieb. Táto otázka je na mieste a vychádza z praxe mnohých zlatníkov, ktorí dva materiály do jedného celku nespájajú. U nás si však môžete byť istí, že ak si vyberáte, povedzme, žlto - červenú obrúčku, bude sa skladať zo žltého aj červeného zlata. Pozlátenie by sa Vám časom opotrebovalo a ošúchalo. Obrúčka, ktorá vznikla spojením dvoch kovov, zostane stále rovnako krásna. 

Vzorka verzus vlastné predstavy
Je pochopiteľné, že máte svoje vlastné predstavy o tom, ako by mal vyzerať tento dôležitý a výnimočný šperk. Preto, ak Vás pri vyberaní zaujme niektorý z našich modelov, ale čosi Vám na ňom nesedí, pokojne sa ozvite. Je viac ako pravdepodobné, že model vieme prispôsobiť presne Vašim požiadavkám.

Takto môžeme na obrúčkach napríklad zmeniť:

  • farbu (biele, žlté, červené, obrátenie poradia kombinovaného zlata)
  • povrchovú úpravu (lesklú, viac druhov matnej, ručne tepanú, rotačné alebo bodové diamantovanie, a podobne)
  • druh kamienkov (diamant, drahokam, zirkón)
  • spôsob a štýl osadenia kamienkov alebo ich počet (kamienky môžeme pridať či ubrať, osadiť ich iným štýlom)
  • vonkajší profil (zaoblený, plochý, so zrezanými hranami - na komfortný vnútorný profil Comfort Line vonkajší profil nevplýva)

Originál pre Vás
Často sa stáva, že si klienti na základe našich vzoriek vyskladajú svoj vlastný originál. Alebo nám dodajú predlohu, často len obrázok svojich vysnívaných obrúčok. Nie je problém, radi Vám ich vyhotovíme, na mieru a presne podľa Vašich individuálnych predstáv.

Showroom
Ak si chcete vyberať z ešte väčšieho množstva modelov svadobných obrúčok, navštívte náš showroom, kde nájdete oveľa viac vzoriek modelov. Často počúvame od klientov, že máme najväčší a vraj aj najlepší výber prsteňov. A za výhodné ceny. Všetky vzory si môžete vyskúšať a zažiť ich tak na vlastnej koži. V príjemnom prostredí si budete nerušene a diskrétne vyberať a skombinovať spolu s partnerom/partnerkou taký pár, ktorý bude pre Vás ideálny a bude Vás dokonale reprezentovať. 

Doživotný bezplatný servis na svadobné obrúčky
K našim zlatým obrúčkam automaticky získavate doživotný bezplatný servis, ktorý zahŕňa nasledovné:

  • dôkladné vyčistenie obrúčok
  • kontrola osadených kamienkov
  • vyleštenie svadobných obrúčok
  • obnovenie povrchu obrúčok (matovanie, opieskovanie a iné)

Tento servis Vám môže byť realizovaný v časovom intervale jedenkrát za 24 mesiacov. 

Gravírovanie dovnútra a aj na povrch
Vieme, že si na vnútornú stranu svojich obrúčok želáte vygravírovať či už vzájomne mená, dátum sobáša alebo osobný milý odkaz. Preto Vám túto službu do zlatých obrúčok poskytujeme automaticky a bezplatne. Existuje tiež možnosť gravírovania aj na povrch - na obrúčky Vám vieme aplikovať napríklad Váš vlastný tep srdca, odtlačky prstov, mená, v tme žiariace vzory či vlastnoručný podpis. Fantázii a individualite sa u nás medze nekladú.

Dodacia lehota 
Bežná dodacia lehota je od 7 do 30 pracovných dní od objednania, v závislosti od konkrétneho modelu a materiálu, z ktorého sú obrúčky vyhotovené.
V prípade potreby však vieme obrúčky vyhotoviť aj expresne. Poplatok za expresné vyhotovenie obrúčok do 14 pracovných dní je len 45 €. 

Certifikáty a balenie 
Každé obrúčky predsa patria do reprezentatívnej krabičky, ktorú od nás zdarma dostanete. K zlatým obrúčkam okrem luxusnej krabičky získate aj certifikát autenticity. Ak máte obrúčky zdobené diamantami alebo drahokamami, automaticky získate aj certifikát k drahým kameňom. 

svadobne-obrucky-20009-1

Výber svadobných obrúčok

VIPgold_logo_since1998

Svadobné prípravy zahŕňajú jeden príjemný, výnimočný a zároveň veľmi zodpovedný okamih. Výber Vašich nových svadobných obrúčok. Môže sa zdať, že na tom nie je nič zložité - prídem, uvidím, vyskúšam a objednám. Áno, občas sa to deje aj takto jednoducho a rýchlo. Obrúčky však nie sú tým šperkom, ktorý si vyberáte zo šperkovnice iba pri zvláštnej príležitosti, alebo ho ladíte ako bižutériu podľa nálady k oblečeniu na von. Obrúčku nosíte na prste každý deň, reprezentuje Vás po zvyšok Vášho spoločného života a jej správny výber zaslúži si náležitú pozornosť.

Pozrime sa teda spolu na to, čo všetko treba pri výbere svadobných obrúčok brať na zreteľ.

 

1. Farba zlata
Snúbenci sa pri výbere farby obrúčok zvyčajne riadia tým, aké šperky už nosia a akú farbu šperkov či doplnkov preferujú najčastejšie. Žlté zlato predstavuje večnú a rokmi overenú klasiku, ktorú dôverne poznajú už naši rodičia. Okrem žltého zlata je však dnes v móde nielen biele, ale čoraz viac aj trendy červené (ružové) zlato a ich rozličné kombinácie.

Obrúčky zo žltého zlata nikdy nevyjdú z módy. Ako sme už spomínali, nosili sa kedysi a nosia sa i dnes. Obľúbené sú pre svoj sýty zlatý lesk a teplú farbu. Pri vyššej 18 karátovej rýdzosti je farba zlata ešte sýtejšia a podmanivejšia.

Obrúčky z bieleho zlata pôsobia elegantne a nadčasovo, dámy ich radi kombinujú s ostatnými bielymi šperkami, ktoré vlastnia a nosia. Páni zasa obrúčku z bieleho zlata radi farebne ladia ku hodinkám.

Horúcim trendom je červené - ružové zlato, ktoré vzniká pridaním väčšieho podielu medi do zliatiny. Jeho trendy jemná farba dokonale ladí s romantickou dušou, ale aj moderným človekom, ktorý sa rád odlíši.

Pri výbere farby by ste vždy mali brať do úvahy Vaše osobné preferencie a pocity. Pokiaľ napríklad nosíte šperky z bieleho i žltého zlata, nemusíte mať pocit, že ste limitovaní voľbou medzi týmito dvoma farbami. Pokojne ich na Vašej obrúčke skombinujte. Viac farebné obrúčky majú šmrnc. V našej ponuke nájdete množstvo vzorov s viac farebnou kombináciou.

Dnes už navyše vôbec neplatí vžité pravidlo, podľa ktorého by ste museli mať obaja totožné obrúčky. Pokiaľ na tom vyslovene netrváte, môžete si vybrať každý svoj vlastný model. Niektoré páry svoje obrúčky spoja rovnakou farbou, či povrchovou úpravou, no zvolia si pritom inú šírku či detaily. Bežné a normálne je aj to, že každý z dvojice preferuje inú farbu zlata a vtedy je práve dizajn to, čo ich spája. Obrúčka je šperk, ktorý Vás ako jednotlivca bude sprevádzať a reprezentovať denne. Preto vyberajte bez kompromisov a tak, aby ste s ňou boli spokojní najmä Vy osobne.

2. Dizajn obrúčok
Pri výbere dizajnu sa môžete celkom spoľahnúť na svoje pocity a osobný vkus. Obrúčka sa Vám musí naozaj páčiť, aby ste ju poctivo nosili a radšej neodkladali bokom. Na základe dizajnu môžeme obrúčky zhruba rozdeliť skupiny - klasické a zdobené kameňmi či vzorom. Voľba je na Vás.

Klasika bola a bude vždy v móde. Neurazí, no ani nenadchne. Je nenápadná, nadčasová a vhodná k akémukoľvek životnému štýlu. Môžete ju kombinovať ku kamienkovému zásnubnému prsteňu, alebo nosiť samostatne ako dominantný šperk.    

Obrúčky so vzorom môžu byť zdobené takmer ľubovoľným motívom, prípadne drahokamom. V súčasnosti je veľkým trendom obrúčka vykladaná s kamienkami. Či už po celom obvode, do polovice, prípadne na časti / korunke prsteňa. Majte však na pamäti, že nie je kamienok ako kamienok. Zirkóny sú syntetické a krásne sú možno tak iba na novej obrúčke, časom sa nosením poškriabu a ošúchajú a vo výsledku stratia iskru - zmatnejú. Nikto predsa nechce, aby jeho obrúčka vyzerala ako bižutéria. Diamant je najtvrdší prvok na našej planéte a ten dokáže poškriabať opäť len diamant. Diamanty sú večné.
Kameňmi vykladaná obrúčka sa veľmi dobre kombinuje s kamienkovým zásnubným prsteňom a často sa aktuálne nosia spolu na jednom prste. Motív môže byť na oboch obrúčkach rovnaký, podobný alebo úplne odlišný. Čoraz viac si aj páni svoju obrúčku ozdobia diamantami a dodajú jej tak punc exkluzivity a večnej trvácnosti. Aby bol Váš zväzok rovnako večný, ako sú večné diamanty.

3. Šírka obrúčok
Dôležitou zastávkou pri výbere obrúčok je správna voľba šírky. Môžete si vybrať úzke (3 - 4 mm), stredné (4 - 6 mm) alebo široké (6 - 9 mm) prstene. Široké obrúčky veľmi pekne pristanú okrem mohutnejších aj dlhým a štíhlym prstom. Na normálnych až kratších prstoch krásne vyniknú stredné šírky obrúčok.

Veľa však opticky závisí od farby zlata, prevedenia vzoru a povrchovej úpravy konkrétneho modelu, ktorý si vyberiete.

Šírka vašich obrúčok nemusí byť rovnaká. V praxi máva zvyčajne pán dominantnejšiu obrúčku ako dáma, nakoľko aj jeho prsty sú často mohutnejšie a širšie. Odporúča sa vyberať od 5-6 mm smerom nahor. 

4. Veľkosť prsteňa
Pamätajte na to, že prsty menia veľkosť či už v priebehu dňa, alebo vplyvom jednotlivých ročných období. Preto ak si vyberáte obrúčky v zime, kedy máte prsty stiahnuté chladom, mali by ste si nechať rezervu, aby Vás v lete počas horúčav, keď sú prsty zasa o niečo širšie, obrúčka príliš netlačila. Kĺbik by Vám mal obrúčku zadržať, aby sa z prsta samovoľne nezošmykla. Počas kúpania v bazéne či mori vždy odporúčame obrúčky odložiť bokom, pretože voda prsty sťahuje a šperk Vám môže veľmi ľahko klesnúť ku dnu.

Prsty Vám radi exaktne zmeriame pred zadaním do výroby, prípadne Vám zašleme merací prúžok na meranie v pohodlí domova. 

5. Materiál / druh kovu
Zlato
Obrúčky sa tradične vyrábajú zo zlata. Zlaté prstene sú voľbou mnohých ľudí, ktorí takýto výber prenášajú z generácie na generáciu. Je to vzácny a trvácny kov, ktorý je tvárny a svojimi vlastnosťami priam predurčený na to, aby sa používal na výrobu šperkov. Pokiaľ si vyberáte obrúčky zo zlata, môžete si dovoliť množstvo personalizácií, volíte si farbu zlata a volíte si aj rýdzosť zlata (14 alebo 18 karátové). Je možné meniť šírku, spôsob osadenia kamienkov, alebo vyhotoviť na mieru najrôznejšie vzory a tvary. Na povrch Vám vieme aplikovať zaujímavú individualistickú povrchovú úpravu, na požiadanie aj vyryť Vaše mená, či dokonca aplikovať v tme žiariaci efekt. Možností je skutočne mnoho. Zlato má aj veľkú výhodu, ak sa Vám časom zmení postava a prsty, zlaté obrúčky Vám vieme upraviť tak, aby Vám na prste stále dokonale sedeli. Navyše aj automaticky získavate doživotný bezplatný servis na obnovu povrchu.

Zlato je skutočne ten najtradičnejší a najvhodnejší materiál na Vaše svadobné prstene.

Oceľ / Titán
Síce sa jedná o veľmi tvrdý materiál, odolný voči oxidácii i korózii, ale v porovnaní so zlatom Vám neuchováva akúkoľvek reálnu hodnotu. Taktiež v porovnaní so zlatom je výroba šperkov z ocele či titánu limitovaná, inými slovami neposkytuje toľko možností osádzania kameňov či rôznych dodatočných úprav, akými sú napríklad aj dodatočné zmeny veľkostí.

svadobne-obrucky-20009-1

Gravírovanie zlatých obrúčok a šperkov

VIPgold_logo_since1998

Vybrali ste si perfektné svadobné obrúčky, ale niečo im ešte chýba. Prvok, ktorý by ich odlíšil a spravil jedinečnými a osobnými iba pre Vás. Personalizovanie šperku a trvalá pamiatka na Váš významný okamih.

Keďže vieme, že osobné čaro prsteňov je pre Vás dôležité, za gravírovanie do zlatých obrúčok si u nás vôbec nič nepriplácate. Jednoducho si zadajte svoju požiadavku na obsah gravírovania pre každý prsteň pri objednávke obrúčok.

Gravírovanie je špeciálna technológia, ktorá umožňuje vyzdobiť šperk a zanechať na ňom úmyselné nezmazateľné stopy. Stačí sa trošku zamyslieť a hneď si každý uvedomí, že gravírovanie je na svete snáď tak dlho, ako človek. Rytie do stien, kameňa, neskôr zbraní či posvätných predmetov sprevádza ľudskú existenciu už od nepamäti.

Gravírovanie do zlatých šperkov je ideálne. Zlato je vhodný kov na to, aby takýto úkon pohodlne umožňovalo, ale zároveň dostatočne odolný a pevný, takže Vás bude Vaše gravírovanie tešiť (a možno tiež pomáhať Vám spomenúť si na dôležitý dátum ;-) ) skutočne už navždy. Napríklad striebro taktiež dovoľuje čokoľvek naň vygravírovať, avšak jeho odolnosť nie je taká veľká. Práve preto sa nedá garantovať, že by text vydržal nepoškodený a v čitateľnom stave ako na začiatku. Náročnejšími kovmi kvôli svojej tvrdosti a odolnosti sú pre gravírovanie oceľ a titán.

Ako sme už spomínali, gravírovanie dovnútra zlatých obrúčok je u nás štandard. Obrúčky však možno gravírovať aj zvonka, fantázii sa pritom medze nekladú. Gravírujeme odtlačky prstov, skutočný tep srdca, mená, mapu sveta či text v rôznych jazykoch (elfštinu z Pána prsteňov nevynímajúc). Preto si stačí premyslieť, ako konkrétne by ste si chceli dotvoriť svoje vlastné originálne svadobné obrúčky a zvyšok už nechajte na nás. Vaše šperky gravírujeme laserom, preto sú naše možnosti prakticky neobmedzené. Gravírovanie je úplne presné a verne zodpovedá Vašim požiadavkám.

Čo sa do obrúčok zvyčajne gravíruje?
Čokoľvek, čo len chcete! Vidíte to iba Vy a preto môže ísť či už o láskyplný odkaz, súradnice miesta Vášho spoznania, citát alebo vtipné slovné spojenie či osobné oslovenie polovičky. Fantázii sa medze nekladú. Najčastejšie si páry dávajú praktické gravírovanie, ktorým sú mená a dátum svadby. Existuje niekoľko variantov - obe mená, meno partnera, iniciálky spojené srdiečkom či symbolom + , & a podobne.

Na záver prikladáme zoznam niekoľkých inšpirácii v prípade, že sa chcete vyhnúť úplnej klasike:

  • Naša láska bude večná
  • Si moje všetko
  • ty a ja navždy
  • Navždy s láskou
  • Láska prekoná všetko
  • Dve duše, jedno srdce
  • Ešte som s tebou neskončil/a
  • Navleč ma ihneď naspäť!
  • A mám Ťa!
  • Dnes, zajtra a navždy
  • Si moje šťastie
  • Láska môjho života, muž / žena mojich snov
  • Nech nás sila sprevádza!
  • Nič nás nerozdelí
  • Dali sme to!
  • Moja spriaznená duša
  • Navždy spolu
  • Moje srdce patrí navždy Tebe
  • Nothing Else Matters
  • You are so beautiful
  • A∞B
  • A♡B
  • A&B
  • XXV.III.MMXXIV

svadobne-obrucky-20009-2

Diamanty - 4C parametre

Loose diamonds

Pokiaľ vyberáte diamantový šperk po prvýkrát, určite Vám hlavou víri viacero otázok. Medzi nimi aj tá, ako sa vyznať v číslach a značkách popisujúcich diamant osadený v prsteni. Dovoľte, aby sme Vám pomohli zorientovať sa v tejto oblasti, čo určite pomôže vybrať ten správny šperk a zaplatiť zaň sumu, aká mu prináleží.


V prvom rade je potrebné osvojiť si jednotlivé kategórie klasifikácie diamantov, ktorými sú štyri základné parametre prezývané aj 4C - carat (váha), clarity (čistota), cut (výbrus) a colour (farba). Pozrime sa na nich trochu bližšie.

Váha (carat)
Pod týmto číselným údajom sa skrýva informácia o hmotnosti diamantu, udávanej v jednotke ct (karát). Jeden karát sa pritom rovná jednej pätine gramu, inak povedané jeden karát je presne 200 miligramov (0,2g). Diamant je však možné merať aj v tom prípade, že jeho hmotnosť je nižšia ako jeden karát. Vtedy sa táto hodnota rozdeľuje na tzv. "body" (points), pričom jeden takýto "bod" predstavuje jednu stotinu karátu a vyjadruje sa s presnosťou na dve desatinné miesta (napr. 0,25ct). Dá sa povedať, že hmotnosť diamantu súvisí aj s jeho veľkosťou, napriek tomu si však netreba tieto dva pojmy zamieňať. Pri pohľade na kameň v prsteni sa Vám môže jeho veľkosť javiť úplne inak na základe výbrusu (tvaru) diamantu. To v praxi znamená, že keď sa pozriete na diamant v okrúhlom briliantovom výbruse menšej hmotnosti, môže sa Vám zdať vďaka proporciám pokojne väčší ako skutočne papierovo „ťažší“ diamant.

Čistota (clarity)
Pod pojmom čistota diamantu môžete rozumieť pomer jeho vnútorných chýb, tzv. "inklúziu", akými môžu byť napríklad štrukturálne nepresnosti, drobné praskliny, cudzí materiál či iný kryštál diamantu. Veľkosť, farba, počet a v neposlednom rade viditeľnosť týchto chýb vplývajú na čistotu diamantu, a zároveň teda priamo aj na jeho výslednú cenu. Čisté diamanty sú veľmi zriedkavé, dá sa povedať, že žiadny z nich nie je z hľadiska čistoty úplne bezchybný. Iba 20% všetkých vyťažených diamantov sa k tejto bezchybnosti aspoň približuje a má dostatočnú čistotu na to, aby mohli byť použité v šperkoch. Ostatné 80% sa využíva v priemysle. Na štrukturálnu integritu diamantu nemá väčšina vyššie zmienených chýb žiadny vplyv. Môžu však obmedziť schopnosti diamantu prenášať svetlo. Hodnotenie diamantu z hľadiska čistoty musí prebehnúť ešte pred jeho osadením do šperku, nakoľko toto osadenie by mohlo niektoré nedostatky prekryť.
Pre zákazníka patria medzi najzaujímavejšie diamanty čistoty SI (malé inklúzie, ktoré nie sú okom viditeľné). Diamanty čistoty SI sú na pohľad voľným okom čisté aj pri karátovej váhe nad 1ct.

Farba (colour)
Najhodnotnejšie diamanty sú dokonale bezfarebné, bez akéhokoľvek odtieňu. Čím menej farby na nich možno pozorovať, tým sú cennejšie. Diamanty, ktoré sa osádzajú do šperkov, bývajú mierne znečistené dusíkom, ktorý im prepožičiava žltkastý či hnedastý odtieň. Tento efekt sa pritom objavuje pri všetkých diamantoch, ktoré sú ohodnotené ako biele, iba pri tých celkom najvzácnejších je prakticky nezistiteľný. Farbu diamantov určujeme na základe tabuľky, ktorú ustanovil v 50. rokoch minulého storočia Americký gemologický ústav (GIA). Určovanie farby diamantu je veľmi náročné, ťažko sa hodnotí diamant sám o sebe, najčastejšie je porovnávaný s inými referenčnými vzorkami a samozrejme pod laboratórnym svetlom s danými parametrami. Tak sa dajú farebné odchýlky vôbec pozorovať.
Tabuľka farebnosti začína písmenom D, ktoré označuje najcennejší stupeň bezfarebnosti, aký je diamant schopný dosiahnuť. Pokiaľ kupujete diamant osadený v šperku, zaujímať Vás bude kameň ohodnotený písmenami G a H. Sú takmer bezfarebné, pričom rozdiel sa dá pozorovať až pri priamom porovnaní s diamantmi inej (bez)farebnosti. Bežne však žiadny rozdiel voľným okom nespozorujete. Sú to veľmi cenné diamanty a práve také aj do našich šperkov osádzame. V kategórii K až M už nájdete kameň so žltým zafarbením, ktoré vynikne najmä po osadení do bieleho zlata. Kamene ohodnotené písmenom M majú jasnejší citrónový odtieň. Písmenami N – R označené diamanty majú viditeľný odtieň žltej farby, ktorý možno pozorovať voľným okom.
Pri kúpe diamantov sa farba posudzuje podľa zámeru. Pokiaľ hľadáte investičné diamanty, odporúčame Vám pohybovať sa v najvyššej škále D-F. Ak je však Vašim zámerom kúpa diamantového zásnubného prsteňa, ideálnou voľbou je diamant v rozhraní G-H.

Výbrus (cut)
Hodnotenie tohto parametra diamantu je pre laika asi najobtiažnejšia časť procesu. Vplýva totiž na takú vlastnosť, akou je pohlcovanie a následné vyžarovanie svetla, teda na brilanciu, lesk a iskru. Je to tiež jediný faktor, ktorého kvalitu zabezpečuje priamo človek, a nie prírodné podmienky. Čím lepší výbrus, tým je, samozrejme, aj vyššia cena. Brúsenia diamantov možno pokladať za vedu aj umenie vytvárania jedinečných klenotov z neopracovaného surového kameňa. Najdokonalejší a najcennejší výbrus, ktorý možno prácou na diamante dosiahnuť, je výbrus briliantový, s 58 samostatnými plôškami - fazetami.

natural diamond

VIPgold_logo_since1998

Zaujímavosti o diamantoch

Loose diamonds

Diamant je najlepší priateľ ženy. 

Kedysi ľudia verili, že diamanty sú úlomky padajúcich hviezd alebo slzy bohov. Rimania zastávali názor, že hrot Amorovho šípu je posiaty diamantmi, a možno práve odtiaľ pochádzajú počiatky spájania diamantov s láskou a ľúbostným vzťahom.

Prvýkrát však boli diamanty použité vyslovene do zásnubného prsteňa až oveľa neskôr, v roku 1477, kedy arcivojvoda Maximilián Habsburský obdaril svoju nastávajúcu zlatým prsteňom posiatym práve týmito vzácnymi kameňmi.

Samotné slovo diamant je odvodené od gréckeho "adamas", čo znamená nezničiteľný, neporaziteľný. Muži kedysi verili, že im diamanty prinesú silu a odvahu, a preto si nimi nechali pokryť celú zbroj predtým, ako sa vrhli do bitky.

Niektoré z diamantov sú staré aj viac ako 3 miliardy rokov. Vznikali viac ako 150 kilometrov pod zemským povrchom, kde boli vystavené pôsobeniu vysokých teplôt a tlaku a následne sa dostali do vrchných vrstiev prostredníctvom podpovrchových vulkanických erupcií.

Diamant je tvorený iba jediným jedným chemickým prvkom - uhlíkom. Práve vysoké teploty a tlak umožnili vznik dokonalej a jedinečnej diamantovej štruktúry z čierneho uhlíka. Jediné, čo dokáže diamant poškriabať, je iný diamant.

Najväčší diamant, ktorý sa dosiaľ podarilo vyťažiť a opracovať sa volá Cullinan a pred rozdelením vážil závratných 3 106 ct (karátov). Dodnes je súčasťou britských korunovačných klenotov v podobe 9 veľkých a 100 menších diamantov.

Celkom najväčší diamant však bol objavený vo vesmíre. Je ním celá planéta, ktorá dostala názov Lucy (podľa piesne od The Beatles - Lucy in the sky with diamonds). Táto planéta, ktorú tvorí diamant, sa nachádza na Mliečnej dráhe, ale približne 4 000 svetelných rokov od našej Zeme.

natural diamond

VIPgold_logo_since1998

Zlato

gold_granules

Zlato je vzácny a drahý kov, ktorý je veľmi tvárny a svojimi vlastnosťami priam predurčený na to, aby sa používal na výrobu šperkov. Rýdze zlato je ťažké a jeho hustota je dvakrát vyššia ako hustota olova. Jeho váha je takmer trikrát väčšia ako váha železa. Čo sa týka výskytu, je veľmi vzácne, od čoho sa odvodzuje aj jeho vysoká cena.

Medzi ďalšie výnimočné vlastnosti zlata patria tiež ťažnosť, odolnosť a kujnosť. Pre lepšiu predstavu, z 1 gramu zlata (ktorý si môžete predstaviť ako guľôčku-granulku s priemerom približne 2 mm) možno vytiahnuť drôt dlhý neuveriteľných 165 metrov. Zlato sa nachádza vo viacerých vrstvách zeme. Úžasné na ňom je aj to, že na rozdiel od ostatných kovov, ktoré sa ťažia a následne tavia, užívajú, korodujú a miznú, zlato tu stále zostáva. V niektorom z Vašich osobných šperkov sa tak môže pokojne nachádzať zlato vyťažené v starom Egypte alebo zlato, ktoré priplávalo z ríše Inkov, prípadne zlato vyťažené u susedov v Čechách. Zlato je úžasný kov.

Biele zlato
Biele zlato ako materiál na výrobu šperkov poznáme od začiatku 20. storočia. Marketingovo sa ujalo práve označenie biele zlato. Pod týmto pojmom sa skrýva zliatina žltého zlata s inými kovmi. V minulosti sa vo veľkej miere využíval nikel, avšak u viac ako 10% ľudí sa prejavujú alergické reakcie na tento kov. Preto je dnes vo väčšine štátov jeho používanie obmedzené a nahrádzané paládiom, platinou, striebrom, meďou, zinkom, kobaltom, a podobne. Miešaním týchto kovov získava klasické žlté zlato biely či bledý odtieň, ktorý je mimoriadne populárny nielen pri obrúčkach, ale aj pri zásnubných prsteňoch či retiazkach. Aby sa docielila krásna a čistá striebristá farba, nanáša sa na biele zlato tenká vrstva rhódia, ktorá zároveň šperk chráni, pretože zvyšuje jeho odolnosť.

Rhódium
Rhódium je taktiež vzácny kov. V prírode sa nachádza často v spoločnosti ďalších ušľachtilých kovov ako platina či zlato. Objavené bolo na začiatku 19. storočia. Používa sa na galvanické potiahnutie šperkov z bieleho zlata, kvôli vylepšeniu ich vzhľadu a vlastností. Rhodiovanie, ktoré je drahšie ako pozlacovanie, zvyšuje atraktivitu a odolnosť šperkov, a zároveň ich chráni pred oxidáciou. Šperky, na ktoré je nanesená vrstva rhódia, vynikajú svojím leskom, menej podliehajú opotrebovaniu v súvislosti s každodenným nosením, pomalšie starnú a sú hypoalergénne. Šperky čisto z rhódia sa nevyrábajú, bolo by to príliš nákladné.

Červené zlato
Červené zlato je v súčasnosti veľmi obľúbený odtieň zlata, ktorý sa získava primiešaním medi. Šperk tak nadobúda ružovkastý alebo červenkastý nádych - to závisí od pomeru, v akom je zliatina miešaná. Táto trendy farba na šperku pretrváva a nie je potrebné ju nijako obnovovať. 

VIPgold_logo_since1998

Pojmy v zlatníctve

VIPgold_logo_since1998

ASSCHER - tvar diamantu - Asscherov jedinečný výbrus diamantu pripomína smaragdový výbrus, na rozdiel od neho má ale štvorcový tvar vyniká a brilanciou nad konkurenčným smaragdovým (emerald) brusom.  Jeho spodná časť, ktorá sa prezýva pavilón, je brúsená do obdĺžnikových faziet.

BAGUETTE - tvar diamantu - diamant je rezaný do úzkeho obdĺžnikového tvaru. Takýto diamant sa zvykne často osádzať vedľa väčšieho centrálneho kameňa. Jeho označenie pochádza z francúzskeho pomenovania dlhej tyče. Svojím obdĺžnikovým tvarom a stupňovitým brusom pripomína smaragdový (emerald) a Asscher brus.

BIELE ZLATO - zliatina rýdzeho zlata a iných svetlých kovov. Na zafarbenie zlata nabielo sa využíva napríklad rhódium. Biele zlato je stále veľmi populárne najmä pri zásnubných prsteňoch, ale aj svadobných obrúčkach či iných šperkoch. Vrstva rhódia sa časom zvykne opotrebovať.

BRILANCIA - toto slovo označuje schopnosť drahého kameňa odrážať svetlo; iným slovom ide o žiarivosť kameňa.

BRIOLETA - je fazetovaný drahý kameň pripomínajúci svojím tvarom trojrozmernú kvapku, často má vyvŕtanú dierku, ktorá slúži na zavesenie.

BRUS - alebo tiež výbrus je tvarovanie drahého kameňa obrusovaním a leštením. Konečný výsledok tejto práce je výsledný tvar šperkového kameňa. Najdokonalejší je briliantový výbrus, ale rozoznávame aj mnohé iné.

CENTRÁLNY KAMEŇ - je hlavný, spravidla najväčší kameň v šperku alebo súprave šperkov, ktorá obsahuje väčšie množstvo kameňov. V prsteni či šperku, kde sa nachádza iba jeden kameň, sa prezýva tiež pojmom solitér.

CHIRURGICKÁ OCEĽ - je veľmi tvrdý a odolný materiál. Označenie chirurgickej ocele 316L udáva jej čistotu. Takáto oceľ je odolná voči oxidácii, korózii i odreniam. V porovnaní so zlatom či striebrom je však výroba šperkov z tohto materiálu limitovaná, inými slovami neposkytuje toľko možností osádzania kameňov či akýchkoľvek dodatočných úprav.

ČERVENÉ ZLATO - farba zlata, ktorú možno docieliť väčším podielom medi vo výslednej zliatine.

NIKEL - ide o kov, ktorý sa veľmi často používal v zliatinách zlata a striebra. Je to práve tá zložka, ktorá môže u ľudí so zvýšenou citlivosťou na šperky vyvolávať alergické reakcie. Práve preto sa v súčasnosti tento kov nepoužíva, nahradený bol napríklad paládiom, platinou alebo striebrom.

OCTAGONAL - tvar diamantu - na rozhraní emeraldu a radiantu.

OSADENIE - tento termín sa používa ako všeobecný pojem pre spojenie kameňa so šperkom.

OVAL - tvar diamantu - je to veľmi populárny tvar, ktorý je zároveň aj veľmi variabilný. Možno nájsť širšie a kratšie, ale tiež užšie a dlhšie oválne diamanty.

PAVÉ - predstavuje typ osadenia kameňov do šperku. V tomto prípade je osádzaný väčší počet drobných drahých kameňov, ktoré sú zasadené tesne vedľa seba zrnkovou technikou.

PAVILÓN - označuje spodnú časť fazetovaného drahého kameňa, od rundisty smerom nadol.

PEAR - tvar diamantu - ako už názov napovedá, ide o tvar hrušky či slzy, s jedným koncom zašpicateným a druhým oválnym / guľatým. Tento výbrus nebýva taký častý, ale napriek tomu pôsobí veľmi zaujímavo a esteticky.

PLATINA - je drahý kov, ktorý sa opracováva podstatne ťažšie ako napríklad zlato či striebro. Táto skutočnosť a tiež vysoká cena sú príčinou toho, že sa z platiny vyhotovujú zväčša iba exkluzívne a investičné šperky. Jej farba je oceľovosivá či striebristosivá a charakteristický je pre ňu kovový lesk. Platinové šperky majú spravidla vyššiu rýdzosť, čo značí, že sú aj odolnejšie voči prejavom nosenia a dlhšie zachovávajú svoj lesk.

PLNÝ ŠPERK - ide o taký šperk, ktorý je vyhotovený bez akýchkoľvek odľahčených dutých častí.

PRIEMER - je šírka diamantov, náušníc, guľatých častí šperkov meraná cez ich najširšiu časť. Nazýva sa tiež odhadovaný priemer.

PRINCESS - tvar diamantu - je najpopulárnejší spomedzi hranatých tvarov. Vyskytuje sa v rôznych variáciách, od štvorcových, až po obdĺžnikové.

PUNC - predstavuje značku, ktorá sa nachádza priamo na šperku (prsteni, obrúčke) a ktorá potvrdzuje rýdzosť drahého kovu, z ktorého je daný šperk vyhotovený. Punc vydáva štátny úrad nezávislý od výrobcu či predajcu šperkov, u nás je to štátny Puncový úrad Slovenskej republiky.

RADIANT - tvar diamantu - vznikol spojením tvarov emerald a princess. Ide o štvorhranný tvar so zrezanými rohmi používaný v štvorcovom i obdĺžnikovom tvare.

RHODIUM - je veľmi cenný, úplne biely platinový kov. Svojimi chemickými vlastnosťami rhódium pripomína zlato. Je nenahraditeľnou súčasťou opracovania striebra a zlata, pôsobí ako ochrana, a zároveň aj žiadúce zosvetlenie. Vrstva rhódia sa časom zvykne opotrebovať.

ROUND - tvar diamantu - klasický, najznámejší a najvyhľadávanejší briliantový výbrus diamantu, typický ako pre zásnubné prstene, tak aj náušnice, obrúčky, atď.

RUNDISTA - vedie po celom obvode briliantového výbrusu diamantu. Je to oblasť, v ktorej má diamant najväčší priemer. Taktiež je to hrana medzi spodným a vrchným výbrusom. Jej funkcia je aj bezpečnostná - aby sa pri osádzaní kameňa do šperku neodštiepili hrany a kameň držal pevne na svojom mieste.

SFARBENIE - označuje farbu kryštálu, ktorú však nespôsobujú jeho hlavné zložky, ale nepatrné prímesy iných chemických prvkov vnímané ako nečistoty.

SKÚŠANIE - predstavuje test rýdzosti zlata, striebra, prípadne iných drahých kovov. Počas skúšania sa určuje percento prítomných kovov a následne sa na základe výsledkov stanoví určitá značka rýdzosti.

STRIEBRO - pomerne mäkký kov, náchylný na začernanie v styku so zlúčeninami síry. Kvôli tomu sa striebro v zlatníctve nepoužíva v jeho čistej forme, ale zlieva sa s inými kovmi, ktoré vylepšujú jeho vzhľadové, ale najmä mechanické vlastnosti. Väčšinou ide o zliatinu s obsahom okolo 90% striebra, doplnenú meďou. Pre ešte lepší výsledok sa zvykne potiahnuť tenkou vrstvou rhódia.

SYMETRIA - je pre drahé kamene, a najmä číre diamanty, veľmi dôležitý pojem. Ide o rovnovážne vybrúsenie plôšok (faziet) kameňa, ktoré je kľúčové pre vynikajúci lesk a ligot diamantu.

TABUĽKA - je vrchná plôška zakončujúca korunu drahého kameňa a je zároveň najväčšou zo všetkých faziet.

TRILLION - tvar diamantu - je veľmi špecifický, má tvar trojuholníka a zväčša sa využíva pre vedľajšie kamene, aby tým ešte viac zdôraznili hlavný centrálny kameň.

TVRDOSŤ - označuje schopnosť kameňa odolať prípadnému rýpaniu a škriabaniu.

ULTRAZVUKOVÝ ČISTIČ - ide o zariadenie, pomocou ktorého sa čistia šperky za pomoci ultrazvukových vĺn. Uvoľňujú sa tak usadené nánosy a nečistoty a šperku sa prinavráti pôvodný lesk.

ZIRKÓN - je najstarším známym minerálom. Jeho farba býva zväčša hnedá, hnedočervená, žltá, zelená, modrá či bezfarebná číra. Zirkóny, ktoré sú najkrajšie sfarbené, sa veľmi často používajú v klenotníctve vďaka ich vysokému lesku ako alternatíva k drahým kameňom. Ich odolnosť je však ďaleko za diamantmi, v porovnaní s ktorými sú oveľa mäkšie, a teda i náchylnejšie na opotrebovanie, najmä keď si uvedomíte, že diamant je prakticky nezničiteľný.

ZLATO - žlté, biele aj červené zlato sú zliatinami rýdzeho zlata a ďalších kovov. Rýdze, čisté zlato je na výrobu šperkov nevhodné, pretože je príliš mäkké a veľmi rýchlo by podliehalo opotrebovaniu. Preto sa na zlatnícke účely zlieva s inými hodnotnými kovmi. Žlté zlato sa zlieva s meďou či zinkom, biele sa docieli pridaním paládia, platiny či striebra. Pomer zlata v týchto zliatinách (alebo inými slovami rýdzosť) sa udáva v karátoch (kt/k), pričom čisté rýdze zlato má 24 karátov. Najvhodnejšie na výrobu šperkov je 14 karátové, prípadne aj prémiovejšie 18 karátové zlato.

Kde sa nosí obrúčka / zásnubný prsteň?

VIPgold_logo_since1998

Ach tie tradície! Človek sa nad nimi len zriedka zamyslí v dnešnom uponáhľanom svete, no predsa vplývajú na náš život často viac, ako by sa mohlo zdať.

Tak napríklad v starovekom Ríme či Egypte ľudia verili, že ľavý prstenník je prostredníctvom žily spojený priamo so srdcom. Rimania pre ňu mali dokonca aj názov „vena amoris“ – žila lásky. Preto keď si človek nasadil prsteň na ľavý prstenník, znamenalo to, že jeho srdce je už zadané.

Rimania nosili prstene v zmysle dnešných obrúčok na prstenníkoch pravej ruky. V tej dobe totiž verili, že ľavá ruka je nespoľahlivá a nosenie prsteňa na nej by im mohlo priniesť smolu.
V Indii bolo v priebehu mnohých rokov zvykom nosiť obrúčky na pravej ruke práve preto, že ľavá ruka sa ešte dodnes považuje za „nečistú“.
V Nemecku a Holandsku nosili snúbenci obrúčky pred svadbou na ľavej ruke a po svadbe ich preložili na pravú ako symbol zmeny spoločenského statusu.

Zvyk nosenia obrúčky na ľavej ruke je pomerne nový, pochádza približne z 18. storočia. Vtedy sa totiž v niektorých krajinách začala obrúčka nosiť na ľavej ruke namiesto pravej (dominantnej) ako znak úcty, ktorú žena prechováva k svojmu manželovi. Muži v tom čase obrúčku nenosili. Zmena nastala počas druhej svetovej vojny, kedy si muži nosenie obrúčky osvojili, pretože pociťovali útechu, že na nich doma čaká milujúca manželka.

U niektorých ľudí je výber ruky na nosenie obrúčky čisto praktická záležitosť. Ľaváci napríklad často nosia obrúčku na pravej ruke, nakoľko je tak o niečo menej vystavená vplyvom denného nosenia.

Obrúčky sú v prvom rade symbolom vašej lásky a preto ak vás neviaže vaše náboženstvo, tak skutočne nie je natoľko podstatné, na ktorej ruke ich budete nosiť. Vždy si však, prosím, merajte veľkosť prsta presne tam, kde ich neskôr plánujete nosiť. Jednotlivé ruky aj prsty sa od seba môžu líšiť pokojne aj o jedno - dve čísla.

Čo so zásnubným prsteňom po svadbe?
Zásnubný prsteň sa väčšinou nosí, rovnako ako obrúčka, na prstenníku ľavej ruky. Pred svadbou je to najvýznamnejší šperk na ruke ženy, preto s jeho umiestnením nie je žiadny problém. Rovnako Vás však nič nenúti nosiť prsteň práve tam. Vo svadobný deň nahrádza zásnubný prsteň obrúčka. To ale vôbec neznamená, že musíte svoj obľúbený šperk úplne odložiť. Dnes je trend nosiť obrúčku spolu so zásnubným prsteňom na jednom prste. Pokiaľ Vám to dizajn šperkov dovoľuje, pokojne choďte zarovno s módou. Táto kombinácia je nádherná a elegantná. Ak nie ste práve zástankyňou meniacich sa trendov, pravdepodobne si zásnubný prsteň odložíte na prstenník pravej ruky, alebo vedľajší prst na ľavej ruke. Kde a ako budete svoje milované šperky nosiť, je iba na Vás! :-)

svadobne-obrucky-20009-2svadobne-obrucky-20009-1

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz