Kde sa nosí obrúčka / zásnubný prsteň?

VIPgold_logo_since1998

Ach tie tradície! Človek sa nad nimi len zriedka zamyslí v dnešnom uponáhľanom svete, no predsa vplývajú na náš život často viac, ako by sa mohlo zdať.

Tak napríklad v starovekom Ríme či Egypte ľudia verili, že ľavý prstenník je prostredníctvom žily spojený priamo so srdcom. Rimania pre ňu mali dokonca aj názov „vena amoris“ – žila lásky. Preto keď si človek nasadil prsteň na ľavý prstenník, znamenalo to, že jeho srdce je už zadané.

Rimania nosili prstene v zmysle dnešných obrúčok na prstenníkoch pravej ruky. V tej dobe totiž verili, že ľavá ruka je nespoľahlivá a nosenie prsteňa na nej by im mohlo priniesť smolu.
V Indii bolo v priebehu mnohých rokov zvykom nosiť obrúčky na pravej ruke práve preto, že ľavá ruka sa ešte dodnes považuje za „nečistú“.
V Nemecku a Holandsku nosili snúbenci obrúčky pred svadbou na ľavej ruke a po svadbe ich preložili na pravú ako symbol zmeny spoločenského statusu.

Zvyk nosenia obrúčky na ľavej ruke je pomerne nový, pochádza približne z 18. storočia. Vtedy sa totiž v niektorých krajinách začala obrúčka nosiť na ľavej ruke namiesto pravej (dominantnej) ako znak úcty, ktorú žena prechováva k svojmu manželovi. Muži v tom čase obrúčku nenosili. Zmena nastala počas druhej svetovej vojny, kedy si muži nosenie obrúčky osvojili, pretože pociťovali útechu, že na nich doma čaká milujúca manželka.

U niektorých ľudí je výber ruky na nosenie obrúčky čisto praktická záležitosť. Ľaváci napríklad často nosia obrúčku na pravej ruke, nakoľko je tak o niečo menej vystavená vplyvom denného nosenia.

Obrúčky sú v prvom rade symbolom vašej lásky a preto ak vás neviaže vaše náboženstvo, tak skutočne nie je natoľko podstatné, na ktorej ruke ich budete nosiť. Vždy si však, prosím, merajte veľkosť prsta presne tam, kde ich neskôr plánujete nosiť. Jednotlivé ruky aj prsty sa od seba môžu líšiť pokojne aj o jedno - dve čísla.

Čo so zásnubným prsteňom po svadbe?
Zásnubný prsteň sa väčšinou nosí, rovnako ako obrúčka, na prstenníku ľavej ruky. Pred svadbou je to najvýznamnejší šperk na ruke ženy, preto s jeho umiestnením nie je žiadny problém. Rovnako Vás však nič nenúti nosiť prsteň práve tam. Vo svadobný deň nahrádza zásnubný prsteň obrúčka. To ale vôbec neznamená, že musíte svoj obľúbený šperk úplne odložiť. Dnes je trend nosiť obrúčku spolu so zásnubným prsteňom na jednom prste. Pokiaľ Vám to dizajn šperkov dovoľuje, pokojne choďte zarovno s módou. Táto kombinácia je nádherná a elegantná. Ak nie ste práve zástankyňou meniacich sa trendov, pravdepodobne si zásnubný prsteň odložíte na prstenník pravej ruky, alebo vedľajší prst na ľavej ruke. Kde a ako budete svoje milované šperky nosiť, je iba na Vás! :-)

svadobne-obrucky-20009-2svadobne-obrucky-20009-1

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz