Zlato a puncové značky

PUSR

Tak ako má každý náš diamant svoj certifikát pravosti, na ktorom nájdete informácie o jeho výbruse, farbe, karátovej hmotnosti a čistote; tak každý náš šperk z drahého kovu podlieha pravidlám značenia, o ktorých rozhoduje štátny úrad nezávislý od obchodníka / predajcu. Preto všetky naše šperky pred expedovaním zákazníkovi prechádzajú kontrolou na Puncovom úrade Slovenskej republiky, ktorý ich preskúma a patrične označí. Puncový úrad okrem značenia šperkov vedie aj register výrobcov a predajcov drahých kovov a vykonáva tiež puncovú inšpekciu.

Naša spoločnosť VIPgold, s. r. o. je registrovaná v zozname podnikateľov s drahými kovmi vedenom Puncovým úradom Slovenskej republiky. Máme pridelenú zodpovednostnú značku, ktorá obsahuje písmená VIP umiestnené v obdĺžniku.

 

ZZ_VIP

Na každom svojom šperku môžete badať viacero druhov značiek, akými sú štátne puncové značky, rýdzostné značky a zodpovednostné značky. Rýdzostné a zodpovednostné značky môžu aplikovať samotní výrobcovia, no štátnu puncovú značku môže aplikovať na drahý kov výlučne Puncový úrad Slovenskej republiky.

Každá z týchto značiek Vám poskytuje isté informácie o danom šperku / kove. Ako prvé sa najčastejšie sledujú práve štátne puncové značky, pri ktorých už iba na základe ich tvaru je možné si overiť, aký druh kovu práve držíte v rukách.

Rýdzostné značky udávajú číselnú hodnotu označujúcu rýdzosť kovu, z ktorého je šperk vyhotovený. Číselný údaj rýdzosti Vás informuje o tom, aký je pomer hmotnostného obsahu drahého kovu v zliatine či predmete. Táto hodnota je udávaná v karátoch. No pozor, netreba sa pomýliť, karáty sa spomínajú tiež pri určovaní váhy diamantov. Majú označenie ct a vyjadrujú hmotnosť drahokamu (1,00ct = 0,2g). Karáty určujúce podiel zlata v zliatine majú označenie K a delia sa na 24 častí.

  • 9 karátové zlato môžete spoznať na základe označenia 375. Z toho vyplýva, že pomer zlata v konkrétnej zliatine je na úrovni 37,5% a všetko ostatné sú rozličné prímesy
  • 14 karátové zlato, z ktorého najčastejšie vyrábame šperky aj my, má číselné označenie 585. To znamená, že pomer výskytu rýdzeho zlata v zliatine je 58,5% (585/1000)
  • 18 karátové zlato má označenie 750 (750/1000), pretože obsahuje až 75% rýdzeho (čistého) zlata    
  • 24 karátové zlato (rýdze) má označenie 999,9, takže prítomnosť iných kovov je prípustná iba minimálne. Táto rýdzosť sa však na výrobu šperkov skoro vôbec nepoužíva, nakoľko je zlato tejto rýdzosti príliš mäkké a šperk by počas nosenia oveľa viac podliehal opotrebovaniu, či dokonca by bol náchylný na prípadné deformácie

Ďalším typom značiek sú už vyššie spomínané zodpovednostné značky. Ide o značku, ktorú dáva na šperk samotný výrobca. Takéto značenie prideľuje výrobcovi či obchodníkovi taktiež príslušný puncový úrad. Spravidla sa na tento účel používajú iniciály firmy. Všetky šperky vyrobené zo zliatin zlata, striebra či platiny a na území Slovenskej republiky, musia mať na sebe zodpovednostnú a štátnu puncovú značku. Rýdzostná značka povinná nie je.

Počiatky puncovania drahých kovov na území dnešného Slovenska siahajú až k vláde prvého Uhorského kráľa Štefana, ktorý podporoval prílev nových zvyklostí a odborných poznatkov. Za vlády jeho nasledovníkov prichádzali zlatníci z Francúzska, Talianska i Nemecka. Od 15. storočia sa na výrobkoch z drahých kovov začínajú objavovať značky popisujúce meno výrobcu, ako aj čas a miesto vyhotovenia predmetu. Najčastejšie však značky hovorili iba o rýdzosti daného kovu. Od tých čias prešiel postupne puncový úrad viacerými etapami, o ktorých si môžete bližšie prečítať priamo na stránkach tohto štátneho úradu.  

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz