Výber svadobných obrúčok

VIPgold_logo_since1998

Svadobné prípravy zahŕňajú jeden príjemný, výnimočný a zároveň veľmi zodpovedný okamih. Výber Vašich nových svadobných obrúčok. Môže sa zdať, že na tom nie je nič zložité - prídem, uvidím, vyskúšam a objednám. Áno, občas sa to deje aj takto jednoducho a rýchlo. Obrúčky však nie sú tým šperkom, ktorý si vyberáte zo šperkovnice iba pri zvláštnej príležitosti, alebo ho ladíte ako bižutériu podľa nálady k oblečeniu na von. Obrúčku nosíte na prste každý deň, reprezentuje Vás po zvyšok Vášho spoločného života a jej správny výber zaslúži si náležitú pozornosť.

Pozrime sa teda spolu na to, čo všetko treba pri výbere svadobných obrúčok brať na zreteľ.

 

1. Farba zlata
Snúbenci sa pri výbere farby obrúčok zvyčajne riadia tým, aké šperky už nosia a akú farbu šperkov či doplnkov preferujú najčastejšie. Žlté zlato predstavuje večnú a rokmi overenú klasiku, ktorú dôverne poznajú už naši rodičia. Okrem žltého zlata je však dnes v móde nielen biele, ale čoraz viac aj trendy červené (ružové) zlato a ich rozličné kombinácie.

Obrúčky zo žltého zlata nikdy nevyjdú z módy. Ako sme už spomínali, nosili sa kedysi a nosia sa i dnes. Obľúbené sú pre svoj sýty zlatý lesk a teplú farbu. Pri vyššej 18 karátovej rýdzosti je farba zlata ešte sýtejšia a podmanivejšia.

Obrúčky z bieleho zlata pôsobia elegantne a nadčasovo, dámy ich radi kombinujú s ostatnými bielymi šperkami, ktoré vlastnia a nosia. Páni zasa obrúčku z bieleho zlata radi farebne ladia ku hodinkám.

Horúcim trendom je červené - ružové zlato, ktoré vzniká pridaním väčšieho podielu medi do zliatiny. Jeho trendy jemná farba dokonale ladí s romantickou dušou, ale aj moderným človekom, ktorý sa rád odlíši.

Pri výbere farby by ste vždy mali brať do úvahy Vaše osobné preferencie a pocity. Pokiaľ napríklad nosíte šperky z bieleho i žltého zlata, nemusíte mať pocit, že ste limitovaní voľbou medzi týmito dvoma farbami. Pokojne ich na Vašej obrúčke skombinujte. Viac farebné obrúčky majú šmrnc. V našej ponuke nájdete množstvo vzorov s viac farebnou kombináciou.

Dnes už navyše vôbec neplatí vžité pravidlo, podľa ktorého by ste museli mať obaja totožné obrúčky. Pokiaľ na tom vyslovene netrváte, môžete si vybrať každý svoj vlastný model. Niektoré páry svoje obrúčky spoja rovnakou farbou, či povrchovou úpravou, no zvolia si pritom inú šírku či detaily. Bežné a normálne je aj to, že každý z dvojice preferuje inú farbu zlata a vtedy je práve dizajn to, čo ich spája. Obrúčka je šperk, ktorý Vás ako jednotlivca bude sprevádzať a reprezentovať denne. Preto vyberajte bez kompromisov a tak, aby ste s ňou boli spokojní najmä Vy osobne.

2. Dizajn obrúčok
Pri výbere dizajnu sa môžete celkom spoľahnúť na svoje pocity a osobný vkus. Obrúčka sa Vám musí naozaj páčiť, aby ste ju poctivo nosili a radšej neodkladali bokom. Na základe dizajnu môžeme obrúčky zhruba rozdeliť skupiny - klasické a zdobené kameňmi či vzorom. Voľba je na Vás.

Klasika bola a bude vždy v móde. Neurazí, no ani nenadchne. Je nenápadná, nadčasová a vhodná k akémukoľvek životnému štýlu. Môžete ju kombinovať ku kamienkovému zásnubnému prsteňu, alebo nosiť samostatne ako dominantný šperk.    

Obrúčky so vzorom môžu byť zdobené takmer ľubovoľným motívom, prípadne drahokamom. V súčasnosti je veľkým trendom obrúčka vykladaná s kamienkami. Či už po celom obvode, do polovice, prípadne na časti / korunke prsteňa. Majte však na pamäti, že nie je kamienok ako kamienok. Zirkóny sú syntetické a krásne sú možno tak iba na novej obrúčke, časom sa nosením poškriabu a ošúchajú a vo výsledku stratia iskru - zmatnejú. Nikto predsa nechce, aby jeho obrúčka vyzerala ako bižutéria. Diamant je najtvrdší prvok na našej planéte a ten dokáže poškriabať opäť len diamant. Diamanty sú večné.
Kameňmi vykladaná obrúčka sa veľmi dobre kombinuje s kamienkovým zásnubným prsteňom a často sa aktuálne nosia spolu na jednom prste. Motív môže byť na oboch obrúčkach rovnaký, podobný alebo úplne odlišný. Čoraz viac si aj páni svoju obrúčku ozdobia diamantami a dodajú jej tak punc exkluzivity a večnej trvácnosti. Aby bol Váš zväzok rovnako večný, ako sú večné diamanty.

3. Šírka obrúčok
Dôležitou zastávkou pri výbere obrúčok je správna voľba šírky. Môžete si vybrať úzke (3 - 4 mm), stredné (4 - 6 mm) alebo široké (6 - 9 mm) prstene. Široké obrúčky veľmi pekne pristanú okrem mohutnejších aj dlhým a štíhlym prstom. Na normálnych až kratších prstoch krásne vyniknú stredné šírky obrúčok.

Veľa však opticky závisí od farby zlata, prevedenia vzoru a povrchovej úpravy konkrétneho modelu, ktorý si vyberiete.

Šírka vašich obrúčok nemusí byť rovnaká. V praxi máva zvyčajne pán dominantnejšiu obrúčku ako dáma, nakoľko aj jeho prsty sú často mohutnejšie a širšie. Odporúča sa vyberať od 5-6 mm smerom nahor. 

4. Veľkosť prsteňa
Pamätajte na to, že prsty menia veľkosť či už v priebehu dňa, alebo vplyvom jednotlivých ročných období. Preto ak si vyberáte obrúčky v zime, kedy máte prsty stiahnuté chladom, mali by ste si nechať rezervu, aby Vás v lete počas horúčav, keď sú prsty zasa o niečo širšie, obrúčka príliš netlačila. Kĺbik by Vám mal obrúčku zadržať, aby sa z prsta samovoľne nezošmykla. Počas kúpania v bazéne či mori vždy odporúčame obrúčky odložiť bokom, pretože voda prsty sťahuje a šperk Vám môže veľmi ľahko klesnúť ku dnu.

Prsty Vám radi exaktne zmeriame pred zadaním do výroby, prípadne Vám zašleme merací prúžok na meranie v pohodlí domova. 

5. Materiál / druh kovu
Zlato
Obrúčky sa tradične vyrábajú zo zlata. Zlaté prstene sú voľbou mnohých ľudí, ktorí takýto výber prenášajú z generácie na generáciu. Je to vzácny a trvácny kov, ktorý je tvárny a svojimi vlastnosťami priam predurčený na to, aby sa používal na výrobu šperkov. Pokiaľ si vyberáte obrúčky zo zlata, môžete si dovoliť množstvo personalizácií, volíte si farbu zlata a volíte si aj rýdzosť zlata (14 alebo 18 karátové). Je možné meniť šírku, spôsob osadenia kamienkov, alebo vyhotoviť na mieru najrôznejšie vzory a tvary. Na povrch Vám vieme aplikovať zaujímavú individualistickú povrchovú úpravu, na požiadanie aj vyryť Vaše mená, či dokonca aplikovať v tme žiariaci efekt. Možností je skutočne mnoho. Zlato má aj veľkú výhodu, ak sa Vám časom zmení postava a prsty, zlaté obrúčky Vám vieme upraviť tak, aby Vám na prste stále dokonale sedeli. Navyše aj automaticky získavate doživotný bezplatný servis na obnovu povrchu.

Zlato je skutočne ten najtradičnejší a najvhodnejší materiál na Vaše svadobné prstene.

Oceľ / Titán
Síce sa jedná o veľmi tvrdý materiál, odolný voči oxidácii i korózii, ale v porovnaní so zlatom Vám neuchováva akúkoľvek reálnu hodnotu. Taktiež v porovnaní so zlatom je výroba šperkov z ocele či titánu limitovaná, inými slovami neposkytuje toľko možností osádzania kameňov či rôznych dodatočných úprav, akými sú napríklad aj dodatočné zmeny veľkostí.

svadobne-obrucky-20009-1

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz