Starostlivosť o šperky

Chystáte sa darovať alebo ste práve dostali nádherný zlatý šperk a úplne prirodzene túžite po tom, aby tak nádherne ako v ten výnimočný okamih vyzeral podľa možností stále. Je to možné, ale, samozrejme, nebude to len tak. Aj o svoj šperk sa musíte príkladne starať, aby Vám to mohol vrátiť v podobe lesku a radosti z neho :)

Vzácne šperky s drahými kameňmi by sa v ideálnom prípade mali nosiť iba pri zvláštnych príležitostiach. Niektoré výnimočné šperky sú však tradične nosené každý deň - zásnubný prsteň, svadobná obrúčka. Úplne ideálne je, keď si tieto šperky nasadíte ako poslednú vec pred odchodom z domu a ako prvé po príchode zasa zložíte. Pri tomto dobrom návyku by ste nepotrebovali myslieť na to, či idete miesiť cesto, umyť riad, zasadiť kvety, a podobne.

Taktiež by sme Vás radi vystríhali pred letnými dovolenkami. Možno ste svoj zásnubný prstienok dostali práve tam, na nádhernej pláži, pri tyrkysovom mori. Alebo si v raji užívate po svadbe prvé spoločné chvíle. Piesok a voda však nie sú priateľom zlatého šperku s drahým kameňom. Preto odporúčame, aby ste si svoj prstienok či obrúčku radšej starostlivo odložili, keď sa slníte a skáčete do vĺn. Piesok Vám môže šperky nepríjemne poškriabať, svoje môže spraviť aj množstvo opaľovacieho krému, ktorým sa iste pravidelne chránite pred slnkom. Ďalšia vec je, že popri bezstarostnom kúpaní v mori Vám prstienok či obrúčka môže z vodou stiahnutých prstov veľmi ľahko skĺznuť. Po sezóne letných dovoleniek prijímame telefonáty o strate obrúčok, preto si dávajte, prosím, naozaj pozor :)
Šperky nechajte bokom aj pri fyzickej práci akou je nielen šport, ale aj upratovanie príbytku. Obrúčka /prsteň by mali ísť dolu počas športovania, pretože na ne môže nepriaznivo pôsobiť Váš pot. Taktiež pri práci v záhrade či kuchyni. Okrem nežiaduceho vplyvu chemikálii sa zvyknú v jemných drážkach usádzať drobné nečistoty. Čistiace prostriedky urýchľujú oxidáciu povrchu šperku, ale rovnako nebezpečné sú aj kozmetické prípravky. Na mysli máme najmä telové spreje, parfémy, krémy, mydlá, laky na vlasy, a podobne. Pre Váš šperk je rozhodne najlepšie, keď si ho nasadíte, až keď ukončíte akékoľvek skrášľovacie procedúry :)

Na odstránenie malých nečistôt stačí použiť mäkkú handričku, prípadne veľmi jemnú kefku. Nikdy však nečistite šperk zubnou pastou alebo inými čistiacimi prostriedkami, ak len na to nie sú priamo určené. Mohli by šperk namiesto čistenia poškodiť.

Rovnako dôležité je aj to, ako svoje šperky skladujete na dlhší čas (napríklad v noci počas spánku). Prsteň a obrúčku si odkladajte na vhodné miesto, kde budú oddelené jeden od druhého. Na tento účel veľmi dobre poslúži originálna krabička, v ktorej bol šperk zakúpený. Ak ich však pribudlo už viac, je samozrejmé, že si neobložíte nočný stolík viacerými krabičkami. Zadovážte si pre svoje prstienky hoci aj menšiu, ale kvalitnú šperkovnicu s mäkkým materiálom vo vnútri, ktorá bude mať priehradky, aby sa prstienky nedotýkali jeden druhého. Po odložení šperku je vhodné pretrieť ho suchou jemnou handričkou, aby ste z neho odstránili mastnotu a pot z uplynulého dňa. Pokiaľ si odkladáte šperky aj počas dňa mimo domu, určite ich, prosím, nevkladajte do peňaženky k minciam. Mohli by sa Vám poškriabať. Najlepšie je zabaliť ich opatrne do vreckovky, a následne do pripraveného menšieho igelitového sáčku.

Ak je na šperkoch vidno po dlhšom čase väčšie stopy opotrebovania, môžete si ich dať profesionálne vyčistiť u predajcu. Na obrúčky máte u nás doživotný bezplatný servis práve na obnovu povrchu, čo znamená, že sa Vám o ne budeme pravidelne v dvojročných intervaloch starať a navracať ich do pôvodného stavu, aby vyzerali ako v deň, keď ste si ich od nás s radosťou prevzali :)

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz