Ako zistiť veľkosť prsteňa?

Pokiaľ ide o zásnubný prsteň, vo väčšine prípadov je jeho kúpa pre budúcu nositeľku prísne stráženým tajomstvom. Ako v tom prípade zistiť, ktoré číslo zakúpiť? Spísali sme pre Vás zopár rád, ktoré by Vám mohli v takejto situácii pomôcť. Nechajte sa inšpirovať našimi skúsenosťami.           

  • Keď máte v blízkom okruhu vyvolenej osobu, ktorej môžete plne dôverovať, že Vaše tajomstvo nevyzradí a že bude spolupracovať skutočne nenápadne, môžete požiadať o pomoc. V takom prípade napríklad zájde len tak na nákupy s Vašou partnerkou jej sestra, mama, kamarátka, veľkosť prsteňa nenápadne zistí, a potom Vám ho jednoducho prezradí. Túto akciu je ale dobré zrealizovať dlhší čas predtým, ako plánujete partnerku prekvapiť, aby nič neočakávala.

Ak sa však najradšej spoliehate sám na seba, máme viacero možností, ako sa zahrať na detektíva.

  • Skúste si požičať niektorý z jej prsteňov. Ale pozor, musí to byť nenápadne, takže by malo ísť o taký kúsok, ktorého stratu si nevšimne hneď ráno, keď si bude chcieť dať obľúbený šperk na prst. Okrem toho dbajte na to, aby to nebol prsteň, ktorý zapadá prachom práve preto, že jeho veľkosť je nevyhovujúca a partnerka ho teda vôbec nenosí. Keď už máte vhodný prsteň v hrsti, veľmi jednoducho Vám ho odmeriame, a dokonca Vám môže poslúžiť ako pomocník pri výbere vhodného typu, farby zlata, a podobne.
  • Chápeme, že táto možnosť sa niektorým  z Vás môže javiť ako príliš riskantná. Pre opatrnejších odporúčame zapožičať si prsteň iba na chvíľku, a následne pozorne, čo najpresnejšie ho obkresliť na papier. Pre istotu aj zvonku, aj zvnútra, aby ste mali istotu, že sa s Vaším výtvorom bude dať čosi urobiť :)
  • Ďalšou možnosťou je skúška daného prsteňa na vlastnom prste. Keď sa bude Vaša partnerka sprchovať alebo sa uloží na spánok, navlečte si jej obľúbený prsteň na svoj prst (napríklad na malíček či prstenník) pokiaľ to až pôjde a dané miesto si následne zapamätajte, v lepšom prípade priamo zaznačte. My Vám potom požičiame špeciálne meracie krúžky, ktorými ľahko zistíte veľkosť Vašej partnerky.
  • Vieme, že občas sa nepodarí vykonať ani jednu z predchádzajúcich možností. Alebo je Vaša milá tou ženou, ktorá až do zásnub žiadne prstene nenosí. Pokiaľ však máte dobrý odhad, nezúfajte si! Stačí, ak vezmete ruku Vašej milovanej do svojich rúk a zamilovane si ju obhliadnete. Partnerka bude rada, že sa jej takto nežne venujete, a Vy budete mať čas prezrieť si jej prsty a porovnať ich so svojimi. Táto metóda, samozrejme, nie je tá najpresnejšia, ale verte nám, veľakrát je približný odhad lepší, ako situácia, v ktorej nemáte ani tušenia, že prstene sú vyrábané v rôznych veľkostiach ;) 


                                                       

      

 

                                                                                  

 

Čo ak veľkosť prsteňa predsa len netrafíte?
Nič sa nedeje. Aj keď sme Vám práve poskytli nejeden tip, ako veľkosť prsteňa zistiť, berte na vedomie, že to bude stále iba orientačné číslo. Ak má totiž ísť o prekvapenie, nie je možné akoukoľvek "detektívnou" cestou určiť presnú veľkosť bez toho, aby si ju Vaša partnerka sama odmerala. Táto informácia Vás však nemusí vôbec zarmútiť. Zlato je totiž kov, s ktorým sa dá pekne pracovať.

Prax hovorí, že sa väčšina prsteňov zo zlata dá zväčšiť alebo zmenšiť o dve čísla, v niektorých prípadoch dokonca i o viac. Takúto úpravu je možné vykonať bez akýchkoľvek deformácii či poškodenia prsteňa. Preto sa nemusíte obávať kúpy prsteňa, ktorý bude o trošku väčší či menší ako by partnerka potrebovala. Keď už bude tajomstvo odhalené, môžete spolu prísť a veľkosť šperku ešte doladíme. Pre samotný šperk je vždy lepšie, keď sa upravuje z menšej veľkosti na väčšiu, preto v rámci rozhodovania voľte radšej menšie číslo.

Keďže je každý šperk typovo rozdielny, aj k jeho úprave pristupujeme vždy individuálne. Všeobecne sa však dá konštatovať, že prsteň s jedným centrálnym kameňom je na úpravu vhodnejší ako multikameňový prsteň. Samostatnou kapitolou je úprava o viacero čísiel. Zásadne sa takéto veľké úpravy veľmi neodporúčajú a častokrát sa ani nedajú zrealizovať, preto Vám kladieme na srdce - skúste byť pri meraní či zisťovaní čísla predsa len čo najpresnejší :)

Pre zaujímavosť Vám uvádzame ešte zopár informácii o veľkostiach. Naše ruky sa navzájom veľkostne líšia. Tá ktorou píšeme (a teda tiež vykonávame všetky každodenné činnosti), býva spravidla silnejšia. Preto dávajte pozor, ktorú ruku pri meraní beriete do úvahy. Pri skúšaní obrúčok napríklad môže byť problém, ak si skúšate veľkosť pravej ruky a plánujete ich potom nosiť na ľavej ruke.

Najčastejšia dámska veľkosť býva 50 - 53.

Prstene so širšou plochou väčšinou sedia na prste tesnejšie ako úzke prstene. Preto treba brať do úvahy, či plánujete kúpiť prsteň podobnej šírky ako je ten, ktorý máte doma k dispozícii na meranie.

Aby to bolo ešte zložitejšie, veľkosť prsta sa mení nielen v závislosti od ročného obdobia, ale častokrát aj v priebehu dňa. Niekto je na tieto zmeny náchylný menej, niekto viac. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že v zime sú prsty stiahnuté (prsteň sa môže pretáčať a pohybovať), ale v lete zasa o čosi širšie. Takisto ráno môže byť problém prsteň nasadiť, pretože prst býva mierne opuchnutý. Vtedy odporúčame umyť ruky studenou vodou.

Pri meraní veľkosti obrúčok odporúčame navštíviť priamo našu pobočku alebo lokálne klenotníctvo a nechať si zmerať veľkosti pomocou profesionálnych meracích krúžkov. Nepoužívajte, prosím, na meranie veľkosti obrúčok papierové krúžky, ktoré kolujú internetom, prípadne iné alternatívne metódy. Presnosť týchto meraní je nedôveryhodná.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz