Zákaznícka podpora:+421 948 223 112info@vipgold.sk
Mena
EUR

Pomoc zákazníkom

O svadobných obrúčkach

VIPgold_logo_since1998

Čas letí neuveriteľne rýchlo. Stačí niekoľko mesiacov a svadobný deň so všetkými jeho radosťami i strasťami sa stane už iba súčasťou spoločnej histórie. Z krásnej výzdoby, chutnej torty a vynikajúcej kapely bude už len spomienka zvečnená na fotografiách v svadobnom albume. Život sa vráti do starých koľají. Napriek tomu však pretrvá jeden symbol, ktorý Vám bude Vaše nové šťastie pripomínať každý deň a každú minútu. Tým symbolom sú práve Vaše svadobné obrúčky. Jedinečný šperk s osobitným významom.

Výroba na mieru
Všetky svadobné obrúčky z našej ponuky sú vyrábané výlučne na mieru. Bez ohľadu na to, z akého sú kovu (zlato, oceľ, titán). U nás nenájdete žiadne predpripravené a na rýchlo dodatočne upravované neosobné prstene. Každá jedna obrúčka sa vždy vyhotovuje priamo pre Vás, osobne a na mieru.

Vnútorný profil Comfort Line
Pohodlie vždy až na prvom mieste. Každá jedna obrúčka z našej dielne je vyhotovená s príjemne zaobleným vnútorným profilom Comfort Line. Obrúčky sú tak komfortnejšie pri ich každodennom nosení. Poctivá hrúbka (výška profilu) bez odľahčenia našim obrúčkam garantuje dlhú životnosť. Máte tak istotu, že sú to skutočne šperky na celý život! 

Materiál našich obrúčok
Tradičné zlaté obrúčky vyrábame v našej dielni zo 14 karátového (585/1000) zlata. Samozrejme existuje aj možnosť vyhotovenia prémiovejších zlatých obrúčok z 18 karátového zlata (750/1000). Či už z bieleho, žltého, červeného zlata alebo z ich kombinácií, vždy bez alergénov v zliatine. Zliatina zlata, z ktorej pre Vás obrúčky vyrábame, automaticky podlieha prísnej kontrole zloženia a kvality, ktorú vykonáva od nás nezávislý štátny úrad - Puncový úrad Slovenskej republiky. Vaše obrúčky budú vždy riadne označené štátnymi puncovými značkami, ktoré potvrdzujú ich rýdzosť. 

Viacfarebné obrúčky
Množstvo dám nosieva šperky z bieleho i žltého zlata. Pri výbere obrúčky často mávajú pocit, že si zrazu musia vybrať iba jednu z týchto farieb, no opak je pravdou. Dnes sú v trendy rozličné kombinácie, takže smelo do toho!
Častou otázkou je, či sú rozličné časti obrúčky iba pozlátené, alebo sa skutočne obrúčka skladá zo zlata rôznych farieb. Táto otázka je na mieste a vychádza z praxe mnohých zlatníkov, ktorí dva materiály do jedného celku nespájajú. U nás si však môžete byť istí, že ak si vyberáte, povedzme, žlto - červenú obrúčku, bude sa skladať zo žltého aj červeného zlata. Pozlátenie by sa Vám časom opotrebovalo a ošúchalo. Obrúčka, ktorá vznikla spojením dvoch kovov, zostane stále rovnako krásna. 

Vzorka verzus vlastné predstavy
Je pochopiteľné, že máte svoje vlastné predstavy o tom, ako by mal vyzerať tento dôležitý a výnimočný šperk. Preto, ak Vás pri vyberaní zaujme niektorý z našich modelov, ale čosi Vám na ňom nesedí, pokojne sa ozvite. Je viac ako pravdepodobné, že model vieme prispôsobiť presne Vašim požiadavkám.

Takto môžeme na obrúčkach napríklad zmeniť:

  • farbu (biele, žlté, červené, obrátenie poradia kombinovaného zlata)
  • povrchovú úpravu (lesklú, viac druhov matnej, ručne tepanú, rotačné alebo bodové diamantovanie, a podobne)
  • druh kamienkov (diamant, drahokam, zirkón)
  • spôsob a štýl osadenia kamienkov alebo ich počet (kamienky môžeme pridať či ubrať, osadiť ich iným štýlom)
  • vonkajší profil (zaoblený, plochý, so zrezanými hranami - na komfortný vnútorný profil Comfort Line vonkajší profil nevplýva)

Originál pre Vás
Často sa stáva, že si klienti na základe našich vzoriek vyskladajú svoj vlastný originál. Alebo nám dodajú predlohu, často len obrázok svojich vysnívaných obrúčok. Nie je problém, radi Vám ich vyhotovíme, na mieru a presne podľa Vašich individuálnych predstáv.

Showroom
Ak si chcete vyberať z ešte väčšieho množstva modelov svadobných obrúčok, navštívte náš showroom, kde nájdete oveľa viac vzoriek modelov. Často počúvame od klientov, že máme najväčší a vraj aj najlepší výber prsteňov. A za výhodné ceny. Všetky vzory si môžete vyskúšať a zažiť ich tak na vlastnej koži. V príjemnom prostredí si budete nerušene a diskrétne vyberať a skombinovať spolu s partnerom/partnerkou taký pár, ktorý bude pre Vás ideálny a bude Vás dokonale reprezentovať. 

Doživotný bezplatný servis na svadobné obrúčky
K našim zlatým obrúčkam automaticky získavate doživotný bezplatný servis, ktorý zahŕňa nasledovné:

  • dôkladné vyčistenie obrúčok
  • kontrola osadených kamienkov
  • vyleštenie svadobných obrúčok
  • obnovenie povrchu obrúčok (matovanie, opieskovanie a iné)

Tento servis Vám môže byť realizovaný v časovom intervale jedenkrát za 24 mesiacov. 

Gravírovanie dovnútra a aj na povrch
Vieme, že si na vnútornú stranu svojich obrúčok želáte vygravírovať či už vzájomne mená, dátum sobáša alebo osobný milý odkaz. Preto Vám túto službu do zlatých obrúčok poskytujeme automaticky a bezplatne. Existuje tiež možnosť gravírovania aj na povrch - na obrúčky Vám vieme aplikovať napríklad Váš vlastný tep srdca, odtlačky prstov, mená, v tme žiariace vzory či vlastnoručný podpis. Fantázii a individualite sa u nás medze nekladú.

Dodacia lehota 
Bežná dodacia lehota je od 7 do 30 pracovných dní od objednania, v závislosti od konkrétneho modelu a materiálu, z ktorého sú obrúčky vyhotovené.
V prípade potreby však vieme obrúčky vyhotoviť aj expresne. Poplatok za expresné vyhotovenie obrúčok do 14 pracovných dní je len 45 €. 

Certifikáty a balenie 
Každé obrúčky predsa patria do reprezentatívnej krabičky, ktorú od nás zdarma dostanete. K zlatým obrúčkam okrem luxusnej krabičky získate aj certifikát autenticity. Ak máte obrúčky zdobené diamantami alebo drahokamami, automaticky získate aj certifikát k drahým kameňom. 

svadobne-obrucky-20009-1

Výber svadobných obrúčok

VIPgold_logo_since1998

Svadobné prípravy zahŕňajú jeden príjemný, výnimočný a zároveň veľmi zodpovedný okamih. Výber Vašich nových svadobných obrúčok. Môže sa zdať, že na tom nie je nič zložité - prídem, uvidím, vyskúšam a objednám. Áno, občas sa to deje aj takto jednoducho a rýchlo. Obrúčky však nie sú tým šperkom, ktorý si vyberáte zo šperkovnice iba pri zvláštnej príležitosti, alebo ho ladíte ako bižutériu podľa nálady k oblečeniu na von. Obrúčku nosíte na prste každý deň, reprezentuje Vás po zvyšok Vášho spoločného života a jej správny výber zaslúži si náležitú pozornosť.

Pozrime sa teda spolu na to, čo všetko treba pri výbere svadobných obrúčok brať na zreteľ.

 

1. Farba zlata
Snúbenci sa pri výbere farby obrúčok zvyčajne riadia tým, aké šperky už nosia a akú farbu šperkov či doplnkov preferujú najčastejšie. Žlté zlato predstavuje večnú a rokmi overenú klasiku, ktorú dôverne poznajú už naši rodičia. Okrem žltého zlata je však dnes v móde nielen biele, ale čoraz viac aj trendy červené (ružové) zlato a ich rozličné kombinácie.

Obrúčky zo žltého zlata nikdy nevyjdú z módy. Ako sme už spomínali, nosili sa kedysi a nosia sa i dnes. Obľúbené sú pre svoj sýty zlatý lesk a teplú farbu. Pri vyššej 18 karátovej rýdzosti je farba zlata ešte sýtejšia a podmanivejšia.

Obrúčky z bieleho zlata pôsobia elegantne a nadčasovo, dámy ich radi kombinujú s ostatnými bielymi šperkami, ktoré vlastnia a nosia. Páni zasa obrúčku z bieleho zlata radi farebne ladia ku hodinkám.

Horúcim trendom je červené - ružové zlato, ktoré vzniká pridaním väčšieho podielu medi do zliatiny. Jeho trendy jemná farba dokonale ladí s romantickou dušou, ale aj moderným človekom, ktorý sa rád odlíši.

Pri výbere farby by ste vždy mali brať do úvahy Vaše osobné preferencie a pocity. Pokiaľ napríklad nosíte šperky z bieleho i žltého zlata, nemusíte mať pocit, že ste limitovaní voľbou medzi týmito dvoma farbami. Pokojne ich na Vašej obrúčke skombinujte. Viac farebné obrúčky majú šmrnc. V našej ponuke nájdete množstvo vzorov s viac farebnou kombináciou.

Dnes už navyše vôbec neplatí vžité pravidlo, podľa ktorého by ste museli mať obaja totožné obrúčky. Pokiaľ na tom vyslovene netrváte, môžete si vybrať každý svoj vlastný model. Niektoré páry svoje obrúčky spoja rovnakou farbou, či povrchovou úpravou, no zvolia si pritom inú šírku či detaily. Bežné a normálne je aj to, že každý z dvojice preferuje inú farbu zlata a vtedy je práve dizajn to, čo ich spája. Obrúčka je šperk, ktorý Vás ako jednotlivca bude sprevádzať a reprezentovať denne. Preto vyberajte bez kompromisov a tak, aby ste s ňou boli spokojní najmä Vy osobne.

2. Dizajn obrúčok
Pri výbere dizajnu sa môžete celkom spoľahnúť na svoje pocity a osobný vkus. Obrúčka sa Vám musí naozaj páčiť, aby ste ju poctivo nosili a radšej neodkladali bokom. Na základe dizajnu môžeme obrúčky zhruba rozdeliť skupiny - klasické a zdobené kameňmi či vzorom. Voľba je na Vás.

Klasika bola a bude vždy v móde. Neurazí, no ani nenadchne. Je nenápadná, nadčasová a vhodná k akémukoľvek životnému štýlu. Môžete ju kombinovať ku kamienkovému zásnubnému prsteňu, alebo nosiť samostatne ako dominantný šperk.    

Obrúčky so vzorom môžu byť zdobené takmer ľubovoľným motívom, prípadne drahokamom. V súčasnosti je veľkým trendom obrúčka vykladaná s kamienkami. Či už po celom obvode, do polovice, prípadne na časti / korunke prsteňa. Majte však na pamäti, že nie je kamienok ako kamienok. Zirkóny sú syntetické a krásne sú možno tak iba na novej obrúčke, časom sa nosením poškriabu a ošúchajú a vo výsledku stratia iskru - zmatnejú. Nikto predsa nechce, aby jeho obrúčka vyzerala ako bižutéria. Diamant je najtvrdší prvok na našej planéte a ten dokáže poškriabať opäť len diamant. Diamanty sú večné.
Kameňmi vykladaná obrúčka sa veľmi dobre kombinuje s kamienkovým zásnubným prsteňom a často sa aktuálne nosia spolu na jednom prste. Motív môže byť na oboch obrúčkach rovnaký, podobný alebo úplne odlišný. Čoraz viac si aj páni svoju obrúčku ozdobia diamantami a dodajú jej tak punc exkluzivity a večnej trvácnosti. Aby bol Váš zväzok rovnako večný, ako sú večné diamanty.

3. Šírka obrúčok
Dôležitou zastávkou pri výbere obrúčok je správna voľba šírky. Môžete si vybrať úzke (3 - 4 mm), stredné (4 - 6 mm) alebo široké (6 - 9 mm) prstene. Široké obrúčky veľmi pekne pristanú okrem mohutnejších aj dlhým a štíhlym prstom. Na normálnych až kratších prstoch krásne vyniknú stredné šírky obrúčok.

Veľa však opticky závisí od farby zlata, prevedenia vzoru a povrchovej úpravy konkrétneho modelu, ktorý si vyberiete.

Šírka vašich obrúčok nemusí byť rovnaká. V praxi máva zvyčajne pán dominantnejšiu obrúčku ako dáma, nakoľko aj jeho prsty sú často mohutnejšie a širšie. Odporúča sa vyberať od 5-6 mm smerom nahor. 

4. Veľkosť prsteňa
Pamätajte na to, že prsty menia veľkosť či už v priebehu dňa, alebo vplyvom jednotlivých ročných období. Preto ak si vyberáte obrúčky v zime, kedy máte prsty stiahnuté chladom, mali by ste si nechať rezervu, aby Vás v lete počas horúčav, keď sú prsty zasa o niečo širšie, obrúčka príliš netlačila. Kĺbik by Vám mal obrúčku zadržať, aby sa z prsta samovoľne nezošmykla. Počas kúpania v bazéne či mori vždy odporúčame obrúčky odložiť bokom, pretože voda prsty sťahuje a šperk Vám môže veľmi ľahko klesnúť ku dnu.

Prsty Vám radi exaktne zmeriame pred zadaním do výroby, prípadne Vám zašleme merací prúžok na meranie v pohodlí domova. 

5. Materiál / druh kovu
Zlato
Obrúčky sa tradične vyrábajú zo zlata. Zlaté prstene sú voľbou mnohých ľudí, ktorí takýto výber prenášajú z generácie na generáciu. Je to vzácny a trvácny kov, ktorý je tvárny a svojimi vlastnosťami priam predurčený na to, aby sa používal na výrobu šperkov. Pokiaľ si vyberáte obrúčky zo zlata, môžete si dovoliť množstvo personalizácií, volíte si farbu zlata a volíte si aj rýdzosť zlata (14 alebo 18 karátové). Je možné meniť šírku, spôsob osadenia kamienkov, alebo vyhotoviť na mieru najrôznejšie vzory a tvary. Na povrch Vám vieme aplikovať zaujímavú individualistickú povrchovú úpravu, na požiadanie aj vyryť Vaše mená, či dokonca aplikovať v tme žiariaci efekt. Možností je skutočne mnoho. Zlato má aj veľkú výhodu, ak sa Vám časom zmení postava a prsty, zlaté obrúčky Vám vieme upraviť tak, aby Vám na prste stále dokonale sedeli. Navyše aj automaticky získavate doživotný bezplatný servis na obnovu povrchu.

Zlato je skutočne ten najtradičnejší a najvhodnejší materiál na Vaše svadobné prstene.

Oceľ / Titán
Síce sa jedná o veľmi tvrdý materiál, odolný voči oxidácii i korózii, ale v porovnaní so zlatom Vám neuchováva akúkoľvek reálnu hodnotu. Taktiež v porovnaní so zlatom je výroba šperkov z ocele či titánu limitovaná, inými slovami neposkytuje toľko možností osádzania kameňov či rôznych dodatočných úprav, akými sú napríklad aj dodatočné zmeny veľkostí.

svadobne-obrucky-20009-1

Kde sa nosí obrúčka / zásnubný prsteň?

VIPgold_logo_since1998

Ach tie tradície! Človek sa nad nimi len zriedka zamyslí v dnešnom uponáhľanom svete, no predsa vplývajú na náš život často viac, ako by sa mohlo zdať.

Tak napríklad v starovekom Ríme či Egypte ľudia verili, že ľavý prstenník je prostredníctvom žily spojený priamo so srdcom. Rimania pre ňu mali dokonca aj názov „vena amoris“ – žila lásky. Preto keď si človek nasadil prsteň na ľavý prstenník, znamenalo to, že jeho srdce je už zadané.

Rimania nosili prstene v zmysle dnešných obrúčok na prstenníkoch pravej ruky. V tej dobe totiž verili, že ľavá ruka je nespoľahlivá a nosenie prsteňa na nej by im mohlo priniesť smolu.
V Indii bolo v priebehu mnohých rokov zvykom nosiť obrúčky na pravej ruke práve preto, že ľavá ruka sa ešte dodnes považuje za „nečistú“.
V Nemecku a Holandsku nosili snúbenci obrúčky pred svadbou na ľavej ruke a po svadbe ich preložili na pravú ako symbol zmeny spoločenského statusu.

Zvyk nosenia obrúčky na ľavej ruke je pomerne nový, pochádza približne z 18. storočia. Vtedy sa totiž v niektorých krajinách začala obrúčka nosiť na ľavej ruke namiesto pravej (dominantnej) ako znak úcty, ktorú žena prechováva k svojmu manželovi. Muži v tom čase obrúčku nenosili. Zmena nastala počas druhej svetovej vojny, kedy si muži nosenie obrúčky osvojili, pretože pociťovali útechu, že na nich doma čaká milujúca manželka.

U niektorých ľudí je výber ruky na nosenie obrúčky čisto praktická záležitosť. Ľaváci napríklad často nosia obrúčku na pravej ruke, nakoľko je tak o niečo menej vystavená vplyvom denného nosenia.

Obrúčky sú v prvom rade symbolom vašej lásky a preto ak vás neviaže vaše náboženstvo, tak skutočne nie je natoľko podstatné, na ktorej ruke ich budete nosiť. Vždy si však, prosím, merajte veľkosť prsta presne tam, kde ich neskôr plánujete nosiť. Jednotlivé ruky aj prsty sa od seba môžu líšiť pokojne aj o jedno - dve čísla.

Čo so zásnubným prsteňom po svadbe?
Zásnubný prsteň sa väčšinou nosí, rovnako ako obrúčka, na prstenníku ľavej ruky. Pred svadbou je to najvýznamnejší šperk na ruke ženy, preto s jeho umiestnením nie je žiadny problém. Rovnako Vás však nič nenúti nosiť prsteň práve tam. Vo svadobný deň nahrádza zásnubný prsteň obrúčka. To ale vôbec neznamená, že musíte svoj obľúbený šperk úplne odložiť. Dnes je trend nosiť obrúčku spolu so zásnubným prsteňom na jednom prste. Pokiaľ Vám to dizajn šperkov dovoľuje, pokojne choďte zarovno s módou. Táto kombinácia je nádherná a elegantná. Ak nie ste práve zástankyňou meniacich sa trendov, pravdepodobne si zásnubný prsteň odložíte na prstenník pravej ruky, alebo vedľajší prst na ľavej ruke. Kde a ako budete svoje milované šperky nosiť, je iba na Vás! :-)

svadobne-obrucky-20009-2svadobne-obrucky-20009-1

Starostlivosť o šperky

VIPgold_logo_since1998

Či už sa chystáte obdarovať alebo ste práve dostali delikátny a nádherný zlatý šperk, úplne prirodzene túžite po tom, aby tak nádherne ako v ten výnimočný okamih vyzeral podľa možností stále. Je to možné, ale, samozrejme, nebude to len tak. Aj o svoj šperk sa musíte príkladne starať a vedieť ho správne nosiť, aby Vám to mohol vrátiť v podobe lesku a potešenia z každodenného nosenia.

r329-10588

Vzácne šperky s drahými kameňmi by sa v ideálnom svete mali nosiť iba pri zvláštnych príležitostiach. Niektoré výnimočné šperky sú však tradične nosené každý deň - zásnubný prsteň, svadobná obrúčka. Úplne ideálne je, keď si tieto šperky nasadíte ako poslednú vec pred odchodom z domu a ako prvé po príchode domov zasa zložíte. Pri tomto dobrom návyku by ste tak nepotrebovali obmedzovať a myslieť na to, či idete práve miesiť cesto, umyť riad, zasadiť kvety, a podobne. Táto rada sa týka hlavne prstienku, retiazky a náramkov, ktoré sú k poškodeniu najnáchylnejšie. Náušnice je vhodné odkladať aspoň na noc a tiež pri umývaní vlasov. Všeobecne pred kúpeľom a aj spánkom si šperky dávajte dole. Vedzte, že kúpeľ im na lesku a kráse nepridá, ľahko totiž môže dôjsť k poškrabaniu povrchu nielen hubou na umývanie, ale aj sprchovým gélom s peelingovými čiastočkami.

Taktiež by sme Vás radi vystríhali pred letnými dovolenkami, extrémnym teplom a termálnou silne mineralizovanou vodou. Veľa druhov drahých kameňov je citlivých na zmenu teploty. Môže to byť náhla zmena teploty, alebo len jednoducho príliš vysoká teplota priameho slnka, prípadne horúcej vody. Hrozí nielen zmena farby drahokamu, ale dokonca aj jeho popraskanie.

Možno ste svoj zásnubný prstienok dostali práve tam, na nádhernej pláži, pri tyrkysovom mori. Alebo si v raji užívate po svadbe prvé spoločné chvíle. Piesok plus slaná / chlórovaná / mineralizovaná voda však rozhodne nie sú priateľom zlatého šperku, s drahokamom obzvlášť. Preto odporúčame, aby ste si svoj prstienok či obrúčku radšej starostlivo odložili, keď sa slníte a radostne skáčete do vĺn. Piesok Vám môže šperky nepríjemne poškriabať a svoje môže spraviť aj množstvo opaľovacieho krému, ktorým sa iste pravidelne chránite pred slnkom. Ďalšia nástraha je, že popri bezstarostnom dovolenkovom kúpaní v mori Vám prstienok či obrúčka môže z vodou stiahnutých prstov veľmi ľahko skĺznuť. Po sezóne letných dovoleniek často prijímame telefonáty o strate obrúčok. Preto si dávajte, prosím, naozaj pozor :)

Šperky odporúčame nechať bokom aj pri fyzickej práci a aktivite, akou je nielen šport a plávanie, ale napríklad aj také upratovanie Vášho domova. Obrúčka / prsteň by mali určite zostať v bezpečí šperkovnice počas športovania, taktiež pri aj práci v záhrade, dielni či kuchyni. Pokiaľ nosíte prstienok s kameňom, korunka s krapničkami by sa mohla pri náraze, alebo mechanickom tlaku uvoľniť a riskujete tak stratu cenného drahokamu. Okrem mechanického opotrebenia / poškodenia a nežiaduceho vplyvu chemikálii sa zvyknú v jemných drážkach filigránskych šperkov usádzať drobné nečistoty. Čistiace prostriedky a pot urýchľujú oxidáciu povrchu šperku, ale rovnako nebezpečné sú aj kozmetické prípravky. Na mysli máme najmä telové spreje, parfémy, krémy, mydlá, laky na vlasy, a podobne. Majte prosím na mysli, že niektoré drahé kamene sú pomerne mäkké a sú náchylné na poškriabanie, alebo poleptanie. Pre Váš šperk je rozhodne najlepšie, keď si ho nasadíte, až keď ukončíte akékoľvek skrášľovacie procedúry :-)

Šperky sú primárne určené k tomu, aby nás skrášľovali a pôsobili potešenie. Keď sme sa ich už "naučili nosiť", z času na čas sa musíme o ne aj postarať a dopriať im očistu. 
Na odstránenie malých nečistôt stačí použiť mäkkú handričku, prípadne veľmi jemnú kefku na usadeniny v záhyboch šperku. V mnohých prípadoch postačí na bežné nečistoty, ako sú mastnota, prach alebo špina, použiť v kombinácii s jemnou kefkou bežné neutrálne klasické mydlo, prípadne jemný odmasťovací prostriedok. Šperk mydlom opatrne umyte, vyčistite v záhyboch a následne dôkladne opláchnite teplou vodou. Prípadne proces vykonajte so špeciálnym profesionálnym roztokom na zlato, ktorý odstraňuje zo šperkov aj zašlé nečistoty. 
Nikdy však nedajte na babské rady a nečistite šperk zubnou pastou alebo inými agresívnymi čistiacimi prostriedkami, ak na to nie sú priamo určené. Mohli by šperk namiesto čistenia poškodiť. 
Pri čistení šperkov, ktoré sú osadené drahými kameňmi, treba byť oveľa opatrnejší. Dávajte pozor, aby nedošlo k uvoľneniu a vypadnutiu kamienka. Majte prosím na mysli, že niektoré drahé kamene sú pomerne mäkké a sú náchylné na poškriabanie, alebo poleptanie. Veľa druhov drahých kameňov je citlivých aj na zmenu teploty. 
Oživiť lesk zašlého zlatého prstienka, retiazky alebo náušníc môžete špeciálnou handričkou napustenou špeciálnym leštiacim a impregnačným roztokom, či pomocou čistej bavlnenej handričky. Leštite však veľmi zľahka a ideálne krúživými pohybmi, aby ste šperk neposiali mikro-škrabancami a nevytvorili tak nežiaduci matný efekt.

Rovnako dôležité je aj to, ako a kde svoje šperky skladujete (napríklad v noci počas spánku). Prsteň a obrúčku si odkladajte na vhodné miesto, kde budú bezpečne oddelené jeden od druhého. Napríklad aj najtvrdší nerast na planéte Zem, čiže diamant sa vám môže poškriabať, ale iba o iný diamant. Nepovažujte teda prosím svoje diamantové šperky za nezničiteľné. Na tento účel veľmi dobre poslúži aj naša krabička, v ktorej bol šperk zakúpený. Ak ich však pribudlo do vašej zbierky už viac, je prirodzené, že si neobložíte nočný stolík krabičkami. Zadovážte si tak pre svoje prstienky a šperky hoci aj menšiu, ale kvalitnú šperkovnicu. S mäkkým materiálom vo vnútri, ktorá bude mať priehradky, aby sa prstienky a šperky nedotýkali jeden druhého. Po zložení šperku je vhodné pretrieť ho suchou jemnou handričkou, aby ste z neho odstránili mastnotu a pot z uplynulého dňa. Pokiaľ si núdzovo potrebujete šperky zložiť aj počas dňa mimo domu, určite ich, prosím, nevkladajte voľne do vrecka, prípadne do peňaženky k minciam. Mohli by sa Vám ihneď mechanicky opotrebovať a poškriabať. Najlepšie je zabaliť ich opatrne napr. do vreckovky a následne uložiť na bezpečné miestečko, ktoré uzavriete.

Ak je na šperkoch vidno po čase väčšie stopy opotrebovania, môžete si ich dať profesionálne vyčistiť. Na obrúčky máte u nás doživotný bezplatný servis práve na obnovu povrchu, čo v praxi znamená, že sa Vám o ne budeme pravidelne v dvojročných intervaloch starať a navracať ich do pôvodného stavu, aby vyzerali ako v deň, keď ste si ich od nás s radosťou prevzali :-)

Ak máte k starostlivosti o Vaše šperky akékoľvek otázky, neváhajte sa na nás obrátiť. Sme tu pre Vás.

svadobne-obrucky-20009-1svadobne-obrucky-20009-2

Ako zistiť veľkosť prsteňa?

VIPgold_logo_since1998

Pokiaľ ide o zásnubný prsteň, vo väčšine prípadov je jeho kúpa pre budúcu nositeľku prísne stráženým tajomstvom a kupujete ho zvyčajne len raz za život. Ako v tom prípade zistiť, ktorú veľkosť (číslo) zakúpiť? Nenecháme Vás však v tom samotných a spísali sme pre Vás zopár rád, ktoré by Vám mohli v tejto situácii pomôcť. Nechajte sa inšpirovať našimi skúsenosťami.           

  • Keď máte v blízkom okruhu vyvolenej osobu, ktorej môžete plne dôverovať, že Vaše tajomstvo nevyzradí a že bude spolupracovať skutočne nenápadne, môžete ju požiadať o pomoc. V takom prípade napríklad zájde len tak na nákupy s Vašou partnerkou jej sestra, mama, kamarátka, veľkosť prsteňa nenápadne zistí, a potom Vám ju jednoducho prezradí.  Alebo ako zámienka Vám môžu poslúžiť blížiace sa narodeniny niektorého člena vašej rodiny a Vašu priateľku môžete požiadať o pomoc s výberom darčeka v podobe prsteňa. Odporúčame vybrať si za terč takého rodinného príslušníka, ktorý má podobnú veľkosť ruky ako dotyčná. Spoločne vyberiete „darček“, ktorý vám nakoniec odhalí veľkosť, ktorá padne i jej. Túto akciu je ale dobré zrealizovať dlhší čas predtým, ako plánujete partnerku prekvapiť, aby nič neočakávala a nevytušila. Menej je niekedy viac, radšej odhadovať, ako vyzradiť tajomstvo.

Ak sa však najradšej spoliehate sám na seba, máme viacero možností, ako sa zahrať na detektíva.

  • Skúste si požičať niektorý z jej prsteňov. Ale pozor, musí to byť nenápadne, takže by malo ísť o taký kúsok, ktorého stratu si nevšimne hneď ráno, keď si bude chcieť dať obľúbený šperk na prst. Okrem toho dbajte na to, aby to nebol prsteň, ktorý zapadá prachom práve preto, že jeho veľkosť je nevyhovujúca a partnerka ho teda vôbec nenosí. Dôležité vedieť je, na ktorom prste ktorej ruky ho nastávajúca nosí, keďže každý prst každej ruky má odlišnú veľkosť. Keď už máte vhodný prsteň v hrsti, veľmi jednoducho Vám ho odmeriame, a dokonca Vám môže poslúžiť aj ako pomocník pri výbere vhodného typu, farby zlata, a podobne. 
  • Chápeme, že táto akcia sa niektorým z Vás môže javiť ako príliš riskantná. Pre opatrnejších odporúčame zapožičať si prsteň iba na chvíľku, a následne ho na milimeter presne odmerať, prípadne pozorne a čo najpresnejšie ho obkresliť na papier. Pre istotu aj zvonku, aj zvnútra, aby ste mali istotu, že sa s Vaším výtvorom bude dať čosi urobiť :-)
  • Ďalšou možnosťou je skúška daného prsteňa na vlastnom prste. Keď sa bude Vaša partnerka sprchovať alebo sa uloží na spánok, navlečte si jej obľúbený prsteň na svoj prst (napríklad na malíček či prstenník) pokiaľ to až pôjde a dané miesto si následne zapamätajte, v lepšom prípade priamo zaznačte. My Vám potom požičiame meracie krúžky, ktorými ľahko zistíte veľkosť prsteňa Vašej partnerky.
  • Vieme, že občas sa nepodarí vykonať ani jednu z predchádzajúcich možností. Alebo je Vaša milá tou ženou, ktorá až do zásnub žiadne prstene nenosí. Pokiaľ však máte dobrý odhad, nezúfajte si! Stačí, ak vezmete ruku Vašej milovanej do svojich rúk a zamilovane si ju obhliadnete. Partnerka bude rada, že sa jej takto nežne venujete a Vy budete mať čas prezrieť si jej prsty a porovnať ich so svojimi. Táto metóda, samozrejme, nie je tá najpresnejšia, ale verte nám, veľakrát je približný odhad lepší, ako situácia, v ktorej nemáte ani tušenia, že prstene sú vyrábané v rôznych veľkostiach ;-) 


                                                       

Čo ak veľkosť prsteňa predsa len netrafíte?
Nič sa nedeje. Vymysleli sme to za Vás a na naše náklady ;-)

Aj keď sme Vám poskytli niekoľko tipov, ako veľkosť prsteňa zistiť, berte prosím na vedomie, že to bude stále iba orientačné číslo veľkosti. Ak má totiž ísť o dokonalé prekvapenie, nie je možné akoukoľvek "detektívnou" cestou určiť presnú veľkosť bez toho, aby si ju Vaša partnerka sama odmerala. Táto informácia Vás však nemusí vôbec zarmútiť. Zlato je totiž kov, s ktorým sa dá pekne pracovať.

Prax nám ukazuje, že väčšina prsteňov zo zlata sa dá zväčšiť alebo zmenšiť o dve-tri čísla, v niektorých prípadoch pokojne i o viac. Takúto úpravu je možné vykonať bez akýchkoľvek deformácii či poškodenia prsteňa. Preto sa nemusíte obávať kúpy prsteňa, ktorý bude o niečo väčší či menší, ako by partnerka potrebovala. Keď už bude tajomstvo úspešne odhalené, môžete spolu prísť a veľkosť šperku Vám prispôsobíme presne na mieru Vašej vyvolenej. Pre samotný šperk je však lepšie, keď sa upravuje z menšej veľkosti na väčšiu, preto v rámci rozhodovania voľte radšej menšie číslo.

Keďže je každý šperk typovo rozdielny, aj k jeho úprave pristupujeme vždy individuálne. Všeobecne sa však ale dá konštatovať, že prsteň s jedným centrálnym kameňom je na úpravu vhodnejší ako multikameňový prsteň. Samostatnou kapitolou je úprava o viacero čísiel. Zásadne sa takéto veľké úpravy veľmi neodporúčajú a častokrát sa ani nedajú zrealizovať, preto Vám kladieme na srdce - skúste byť pri meraní či zisťovaní čísla predsa len dôslední čo najpresnejší :) Prsteň musí byť dostatočne tesný, aby samovoľne neskĺzol z prsta, no zároveň dostatočne voľný, aby sa dal komfortne pretiahnuť cez kĺb pri skladaní.

Pre zaujímavosť Vám uvádzame ešte zopár informácii o veľkostiach. Naše ruky sa navzájom veľkostne líšia. Tá ktorou píšeme (a teda tiež vykonávame všetky každodenné činnosti), býva spravidla silnejšia. Preto dávajte pozor, ktorú ruku pri meraní beriete do úvahy. Pri skúšaní obrúčok napríklad môže byť problém, ak si skúšate veľkosť pravej ruky a plánujete ich potom nosiť na ľavej ruke. Neodporúča sa merať prsty po namáhavej fyzickej aktivite, či v prípade studených rúk (prsty sú vtedy tenšie ako obvykle). Denný čas a aj počasie ovplyvňujú správne meranie.

Najčastejšia dámska veľkosť zväčša býva 50 - 53, pánska 60 - 63.

Prstene so širšou plochou sedia na prste tesnejšie ako úzke prstene. Preto treba brať do úvahy, či plánujete kúpiť prsteň podobnej šírky ako je ten, ktorý máte doma k dispozícii na meranie.

A aby toho nebolo málo, veľkosť prsta sa mení nielen v závislosti od ročného obdobia, ale častokrát aj v priebehu dňa v závislosti na prekrvení našich rúk. Niekto je na tieto zmeny náchylný menej, niekto viac. Vo všeobecnosti sa však dá povedať, že v zime sú prsty stiahnuté (prsteň sa môže pretáčať a pohybovať), ale v lete zasa o čosi širšie. Takisto ráno môže byť problém prsteň nasadiť, pretože prst býva mierne opuchnutý. Vtedy odporúčame umyť ruky studenou vodou.

Pri meraní veľkosti obrúčok odporúčame navštíviť priamo našu pobočku alebo lokálne klenotníctvo a nechať si zmerať veľkosti pomocou profesionálnych meracích krúžkov pre obrúčky. Nepoužívajte, prosím, na meranie veľkosti obrúčok papierové krúžky, ktoré kolujú internetom, prípadne iné alternatívne metódy. Presnosť týchto meraní je nedôveryhodná. Prípadne nás kontaktujte a zašleme Vám merací prúžok (nastaviteľný prúžok z plastu) na zmeranie veľkosti v pohodlí Vášho domova. Merací prúžok vám expresne a zadarmo pošleme na Vašu adresu. Sme tu pre Vás.

r329-10588

Ako vybrať správnu dĺžku náramku

Vaše pohodlie je vždy na prvom mieste. Nosenie náramku musí byť pohodlné a nemalo by vás nijako obmedzovať.

Vhodnú dĺžku náramku s klasickým zapínaním (karabínka, perový krúžok alebo mechanický uzáver) určíme pomocou krajčírskeho metru. Ak nemáte poruke krajčírsky meter, postačí Vám aj šnúrka. Zápästie meriame na mieste, kde je najširšie. Náramok by nemal byť príliš tesný a zároveň by nemal byť ani príliš voľný. Pri napnutí ruky by sa mohol roztrhnúť prípade je hrozí riziko jeho straty. Volíme teda náramok o 1,5-2 cm dlhší, ako je nameraný obvod našej ruky. Zvyčajne pre štíhlejšiu ženskú ruku volíme náramky s dĺžkou 17-19 cm. Pre normálnu až hrubšiu dámsku ruku je ideálna dĺžka 19-22 cm.

Pánske náramky majú zvyčajne dĺžku od 20-23 cm. 


Pre správne určenie veľkosti obručového náramku bez uzatvárania držte prsty natiahnuté, ako keby ste si išli dať rukavice, merajte okolo najširšej časti ruky - v oblasti okolo kĺbov. Veľkosť, ktorú ste namerali vydeľte hodnotou 3,14 a dostanete priemer optimálneho náramku, ktorý Vám bude sedieť, prípadne môžete pridať 1 cm, ak ho chcete ľahšie navliecť na ruku.

Ako vybrať správnu dĺžku náramku

Ako vybrať správnu dĺžku retiazky

Neviete, ako si zvoliť správnu dĺžku retiazky alebo náhrdelníka? Neviete si predstaviť, ako bude šperk na Vás vyzerať?
Ponúkame Vám pomôcku, podľa ktorej bude pre Vás výber určite jednoduchší.

Pri výbere retiazky alebo náhrdelníka je vhodné zvoliť ich správnu dĺžku. Tento faktor ovplyvňuje aj to, či sa jedná o šperk slávnostný, alebo na bežné dennodenné nosenie ako napr. jemné diamantové šperky s centrálnou ozdobou. Dôležitý faktor je aj obvod krku a podľa neho teda konečné umiestnenie šperku na ňom, hlavne v letnom období máme viac možností dať vyniknúť našej ozdobe. Ak sa jedná o náhrdelník, ktorý nie je určený iba do hlbšieho výstrihu, zvoľte radšej kratšiu dĺžku retiazky. Náhrdelníky plochého vzoru sedia lepšie v kratšom prevedení dĺžky.

Najuniverzálnejšou dĺžkou, ktorá sa hodí k väčšine oblečenia a pristane takmer každej dáme je 40 až 45 cm. U priemerne vysokej ženy tieto dĺžky pekne sedia vo výstrihu.

umietnenie-retiazky-a-nahrdelnika

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz