Výber svadobných obrúčok

VIPgold_logo_since1998

Svadobné prípravy zahŕňajú jeden príjemný, výnimočný a zároveň veľmi zodpovedný okamih, a síce výber svadobných obrúčok. Môže sa zdať, že na tom nie je nič zložité - prídem, uvidím, objednám. Áno, občas sa to deje aj takto jednoducho a rýchlo. Obrúčky však nie sú tým šperkom, ktorý si vyberáte zo šperkovnice iba pri zvláštnej príležitosti, alebo ho ladíte podľa nálady k oblečeniu na von. Obrúčku nosíte na prste každý deň a po zvyšok Vášho spoločného života.

Tak sa teda spolu pozrime, na čo všetko treba pri výbere svadobných obrúčok myslieť.

1. Materiál / druh kovu
Zlato
Obrúčky sa tradične vyrábajú zo zlata. Je to vzácny a trvácny kov, ktorý je tvárny a svojimi vlastnosťami priam predurčený na to, aby sa používal na výrobu šperkov. Pokiaľ si vyberáte obrúčky zo zlata, môžete si dovoliť množstvo personalizácií. Je možné meniť šírku, spôsob osadenia kamienkov, alebo vyhotoviť na mieru najrôznejšie vzory a tvary. Na povrch Vám vieme aplikovať zaujímavú individualistickú povrchovú úpravu, na požiadanie aj vyryť Vaše mená, či dokonca aplikovať v tme žiariaci efekt. Možností je skutočne mnoho. Zlato má aj tú výhodu, že ak sa Vám časom zmení postava-prsty, zlaté obrúčky Vám vieme upraviť tak, aby Vám na prste stále dokonale sedeli. Navyše aj automaticky získavate doživotný bezplatný servis na obnovu povrchu.

Zlato je skutočne ten najtradičnejší materiál na Vaše svadobné prstene.

Oceľ / Titán
Tieto materiály vyhľadávajú najmä ľudia, ktorí trpia alergiou na zlato. Ide o veľmi tvrdý materiál, odolný voči oxidácii, korózii i odreniam. V porovnaní so zlatom je však výroba šperkov z ocele či titánu limitovaná, inými slovami neposkytuje toľko možností osádzania kameňov či rôznych dodatočných úprav, akými sú napríklad zmeny veľkosti.   

2. Farba zlata
Snúbenci sa pri výbere farby zvyčajne riadia tým, aké šperky nosia najčastejšie. Žlté zlato predstavuje klasiku, ktorú dôverne poznajú aj naši rodičia. Okrem neho je však dnes v móde nielen biele, ale aj červené (ružové) zlato a ich rozličné kombinácie.

Obrúčky zo žltého zlata nikdy nevyjdú z módy. Ako sme už spomínali, nosili sa kedysi a nosia sa i dnes. Obľúbené sú pre svoj zlatý lesk a teplú farbu.

V poslednom čase sa však dostali do popredia obrúčky z bieleho zlata. Populárne sú kvôli tomu, ako elegantne a nadčasovo pôsobia, ale aj pre možnosť skombinovať ich so striebornými šperkami, ktoré dámy často nosia.

Horúcim trendom je najnovšie aj červené či ružové zlato, ktoré vzniká kombináciou žltého zlata a medi. Je to jemná farba, ktorá dokonale ladí s romantickou dušou, ale aj moderným človekom, ktorý sa rád odlíši.

Pri výbere farby by ste mali brať do úvahy Vaše osobné preferencie. Pokiaľ napríklad nosíte šperky z bieleho i žltého zlata, vôbec nemusíte mať pocit, že ste limitovaní voľbou medzi týmito dvoma farbami. Pokojne ich na Vašej obrúčke skombinujte. V našej ponuke nájdete množstvo predpripravených vzoriek s touto alternatívou.

Dnes už navyše vôbec neplatí staré vžité pravidlo, podľa ktorého by ste museli mať obaja úplne totožné obrúčky. Pokiaľ na tom vyslovene netrváte, môžete si vybrať každý svoj vlastný model. Niektoré páry svoje obrúčky spoja rovnakou farbou alebo povrchovou úpravou, ale zvolia pritom inú šírku či detaily. Stáva sa však aj to, že každý z dvojice je zvyknutý na inú farbu zlata, a vtedy je práve jedine dizajn to, čo ich spája. Obrúčka je šperk, ktorý Vás bude sprevádzať denne, preto vyberajte tak, aby ste s ňou boli spokojní najmä vy sami. :) 

3. Dizajn obrúčok
Pri výbere dizajnu sa môžete celkom spoľahnúť na svoje pocity a osobný vkus. Obrúčka sa Vám musí naozaj páčiť, aby ste ju neodkladali radšej bokom. Na základe dizajnu môžeme všetky obrúčky rozdeliť na dve základné skupiny: klasické a vzorované.

Klasika bude vždy v móde. Je nadčasová, elegantná a vhodná k akémukoľvek životnému štýlu. Môžete ju kombinovať ku kamienkovému zásnubnému prsteňu, alebo nosiť samostatne ako dominantný šperk. Existuje tiež väčšia pravdepodobnosť, že pri výbere klasických obrúčok sa s partnerom na dizajne ľahšie dohodnete.    

Vzorované obrúčky môžu byť zdobené ľubovoľným motívom. V súčasnosti je veľkým trendom obrúčka s kamienkami po celom obvode, prípadne do jeho polovice. Taktiež sa veľmi dobre kombinuje s kamienkovým zásnubným prsteňom a často sa nosia spolu na jednom prste. Motív môže byť na oboch obrúčkach rovnaký alebo podobný - na pánskej býva spravidla jemnejší či jednoduchší. Sú však aj páni, ktorí si radi svoju obrúčku dozdobia diamantom rovnako, ako ich partnerka. Voľba je vždy iba Vaša.

Pri hľadaní obrúčok odporúčame premýšľať dlhodobo. V okamihu výberu Vás môže zlákať posledný výkrik módy, ak to však nie je to, čo dokonale vystihuje Vašu osobnosť a životný štýl, radšej sa zamyslite, či sa s takýmto modelom budete vedieť stotožniť aj o 5 či o 10 rokov. Predsa len ide o niečo, čo sa stane Vašou novou súčasťou. 

4. Šírka obrúčok
Dôležitou zastávkou pri výbere obrúčok je voľba šírky. Môžete si vybrať úzke (2 - 4 mm), stredné (4 - 6 mm) alebo široké (6 - 9 mm). Úzke, alebo naopak, široké obrúčky veľmi pekne pristanú dlhým štíhlym prstom. Na kratších prstoch krásne vyniknú stredné šírky obrúčok. Všetko však závisí aj od konkrétneho modelu, ktorý si vyberiete. Šírka vašich obrúčok vôbec nemusí byť rovnaká. V praxi máva zvyčajne pán dominantnejšiu obrúčku ako dáma, nakoľko aj jeho prsty sú často širšie. Odporúča sa vyberať od 5 mm smerom nahor. 

5. Veľkosť prsteňa
Pamätajte na to, že sa prsty menia či už v priebehu dňa alebo jednotlivých ročných období. Preto ak si vyberáte obrúčky v zime, kedy máte prsty stiahnuté chladom, mali by ste si nechať rezervu, aby Vás v lete počas horúčav, keď sú prsty zasa všeobecne o niečo širšie, obrúčka príliš netlačila. Kĺbik by Vám mal obrúčku zadržať, aby sa z prsta nezošmykla. Počas kúpania v bazéne či mori tak či onak odporúčame obrúčky odložiť bokom, pretože voda prsty sťahuje a šperk Vám môže veľmi ľahko odplávať preč.

svadobne-obrucky-20009-1

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz