Tennis bracelet with lab-grown diamonds in yellow 14K gold
Code: BR154LGZ
Slovak company
Product detailed description
Beautifully sparkling ladies tennis bracelet with lab-grown diamonds made of 14K yellow gold.
The bracelet fastens in a snap fastening with safety catches for your maximum comfort when wearing the jewellery.
The length of the bracelet is 19 cm.
Of course there is a certificate for the diamond jewellery and luxury packaging including a gift bag.
Additional parameters
| Category: | Bracelets |
|---|---|
| Warranty: | 2 years |
| Gemstone: | Lab. diamond |
| Material / Color: | Yellow gold |
| Style / Type: | Luxury |
| Gender: | Woman |
| Material: | yellow gold 585/1000 |
| Weight (grams): | 10,13 g |
| Bracelet length: | 19 cm |
| Width: | 3 mm |
| Type of gemstone: | lab-grown diamond |
| Stone weight: | 1,98 ct |
| Stone cut: | brilliant |
| Clarity: | VS |
| Color: | F |









