VIPGold.sk
VIPGold.sk
VIPGold.sk
VIPGold.sk

Diamanty - 4C parametre

            


            Pokiaľ vyberáte diamantový šperk po prvýkrát, určite Vám hlavou víri viacero otázok. Medzi nimi i tá, ako sa vyznať v číslach a značkách popisujúcich diamant osadený v prsteni. Dovoľte, aby sme Vám pomohli zorientovať sa v tejto oblasti, čo iste pomôže vybrať ten správny šperk a zaplatiť zaň sumu, aká mu prináleží.

            V prvom rade je potrebné osvojiť si jednotlivé kategórie klasifikácie diamantov, ktorými sú štyri základné parametre prezývané aj 4C - carat (váha), clarity (čistota), cut (výbrus) a colour (farba). Pozrime sa na ne trochu bližšie.            Váha (carat)

        

        Pod týmto číselným údajom sa skrýva informácia o hmotnosti diamantu, udávanej v jednotke ct (karát). Jeden karát sa pritom rovná jednej pätine gramu, inak povedané jeden karát je presne 200 miligramov. Diamant je však možné merať aj v tom prípade, že jeho hmotnosť je nižšia ako jeden karát. Vtedy sa táto hodnota rozdeľuje na tzv. "body" (points), pričom jeden takýto "bod" predstavuje jednu stotinu karátu a vyjadruje sa s presnosťou na dve desatinné miesta (napr 0,25ct). Dá sa povedať, že hmotnosť diamantu súvisí aj s jeho veľkosťou, napriek tomu si však netreba tieto dva pojmy zamieňať. Pri pohľade na kameň v prsteni sa Vám môže jeho veľkosť javiť úplne inak na základe tvaru diamantu. To v praxi znamená, že keď sa pozriete na diamant v okrúhlom briliantovom výbruse menšej hmotnosti, môže sa Vám zdať pokojne väčší ako papierovo "ťažší" diamant.


        Čistota (clarity)


        Pod pojmom čistota diamantu môžete rozumieť pomer jeho vnútroných chýb, tzv. "inklúzii", akými môžu byť napríklad štrukturálne nepresnosti, drobné praskliny, cudzí materiál či iný kryštál diamantu. Veľkosť, farba, počet a v neposlednom rade viditeľnosť týchto chýb vplývajú  na čistotu diamantu, a zároveň teda aj na jeho výslednú cenu. Čisté diamanty sú veľmi vzácne, dá sa povedať, že žiaden z nich nie je z hľadiska čistoty úplne bezchybný. Iba 20% všetkých vyťažených diamantov sa k tejto bezchybnosti aspoň približuje a má dostatočnú čistotu na to, aby mohli byť použité v šperkoch. Ostatných 80% sa využíva v priemysle. Na štrukturálnu integritu diamantu nemá väčšina vyššie spomínaných chýb žiaden vplyv. Môžu však obmedziť schopnosti diamantu prenášať svetlo. Hodnotenie diamantu z hľadiska čistoty musí prebehnúť ešte pred jeho osadením do šperku, nakoľko toto osadenie by mohlo niektoré nedostatky prekryť.

        Pre zákazníka patria medzi najzaujímavejšie diamanty čistoty SI (malé inklúzie, ktoré nie sú okom viditeľné). Diamanty čistoty SI sú na pohľad voľným okom čisté aj pri karátovej váhe nad 1ct.


        Farba (colour)


        Najhodnotnejšie diamanty sú dokonale priesvitné, bez akejkoľvek farby či odtieňa. Čím menej farby na nich možno pozorovať, tým sú cennejšie. Diamanty, ktoré sa osádzajú do šperkov, bývajú mierne znečistené dusíkom, ktorý im prepožičiava žltkastý či hnedastý odtieň. Tento efekt sa pritom objavuje u všetkých diamantov, ktoré sú ohodnotené ako biele, iba u tých celkom najvzácnejších je prakticky nezistiteľný. Farbu diamantov určujeme na základe tabuľky, ktorú ustanovil v 50.rokoch minulého storočia Americký gemologický inštitút (GIA). Určovanie farby diamantu je veľmi náročné, ťažko sa hodnotí diamant sám o sebe, najčastejšie je porovnávaný s inými, aby bolo možné farebné odchýlky vôbec pozorovať.

        Tabuľka farebnosti začína písmenom D, ktoré označuje najcennejší stupeň bezfarebnosti, aký je diamant schopný dosiahnuť. Pokiaľ kupujete diamant osadený v šperku, zaujímať Vás bude kameň ohodnotený písmenami G a H. Sú takmer bezfarebné, pričom rozdiel sa dá pozorovať až pri priamom porovnaní s diamantmi inej farebnosti. Bežne však žiaden rozdiel voľným okom nespozorujete. Sú to veľmi cenné diamanty, a práve také do našich šperkov osádzame. V kategórii K až M už nájdete kamene so žltým zafarbením, ktoré vynikne najmä po osadení do bieleho zlata či platiny. Kamene ohodnotené písmenom M majú jasný citrónový odtieň. Písmenami N - R označené diamanty majú viditeľný odtieň žltej farby, ktorý možno pozorovať voľným okom.

        Pri kúpe diamantov sa farba posudzuje podľa zámeru. Pokiaľ hľadáte investičné diamanty, odporúčame Vám pohybovať sa v najvyššej škále D-F. Ak je však Vašim zámerom kúpa diamantového zásnubného prsteňa, ideálnou voľbou je diamant v rozhraní G-H.


        Výbrus (cut)


        Hodnotenie tohto parametra diamantu je najobtiažnejšia časť procesu, ale zároveň aj nesmierne dôležitá. Vplýva totiž na takú vlastnosť, akou je pohlcovanie a následné vyžarovanie svetla, teda na brilanciu, lesk a iskru.Je to tiež jediný faktor, ktorého kvalitu zabezpečuje priamo človek, a nie prírodné podmienky. Čím lepší brus, tým je, samozrejme, aj vyššia cena. Brúsenia diamantov možno pokladať za vedu i umenie vytvárania jedinečných klenotov z neopracovaného kameňa. Najdokonalejší výbrus, ktorý možno prácou na diamante dosiahnuť, je výbrus briliantový. Kompletný briliantový výbrus sa skladá z 58 plôch (faziet). Pri dokonalom briliantovom výbruse kameň vyniká perfektnou brilanciou, ohňom a iskrou. To znamená, že výborne brúsený briliant bude mať každú plôšku (fazetu) umiestnenú tak, aby sa maximalizovalo množstvo svetla, ktoré sa odráža z koruny briliantu späť k Vášmu oku.


        Všetky 4C Vášho konkrétneho diamantu musia byť uvedené na príslušnom certifikáte. Takýto certifikát Vám odovzdáme ku každému zakúpenému diamantovému šperku. Certifikát je inými slovami rodný list diamantu použitého v šperku a obsahuje informácie ako sú farba, výbrus, čistota a karátová hmotnosť.