Zlato

Zlato je drahý kov, ktorý je veľmi tvárny a svojimi vlastnosťami priam predurčený na to, aby sa používal na výrobu šperkov. Rýdze zlato je veľmi ťažké a jeho hustota je napríklad dvakrát vyššia ako hustota olova a váha takmer trikrát väčšia ako váha železa. Čo sa týka výskytu, je veľmi vzácne, od čoho sa odvodzuje aj jeho vysoká cena.

Medzi ďalšie výnimočné vlastnosti patria tiež ťažnosť, odolnosť a kujnosť. Pre lepšiu predstavu, z 1 gramu zlata (ktorý si môžete predstaviť ako guľôčku s priemerom približne 2 mm) možno vytiahnuť drôt dlhý neuveriteľných 165 metrov. Zlato sa nachádza vo viacerých vrstvách zeme. Úžasné na ňom je aj to, že na rozdiel od ostatných kovov, ktoré sa ťažia a následne sa tavia, užívajú, korodujú a miznú, zlato tu stále zostáva. V niektorom z Vašich osobných šperkov sa tak môže pokojne nachádzať zlato vyťažené v starom Egypte alebo zlato, ktoré priplávalo z ríše Inkov, prípadne zlato vyťažené u susedov v Čechách.

 

Biele zlato
Biele zlato ako materiál na výrobu šperkov poznáme od začiatku 20. storočia. Ide o cenovo prijateľnejšiu náhradu platiny. Marketingovo sa ujalo práve označenie biele zlato. Pod týmto pojmom sa skrýva zliatina žltého zlata s inými kovmi. V minulosti sa vo veľkej miere využíval nikel, avšak u viac ako 10% ľudí sa prejavujú alergické reakcie na tento kov. Preto je dnes vo väčšine štátov jeho používanie obmedzené a nahrádzané paládiom, meďou, zinkom, kobaltom, a podobne. Miešaním týchto kovov získava klasické žlté zlato biely či bledý odtieň, ktorý je mimoriadne populárny nielen pri obrúčkach, ale aj pri zásnubných prsteňoch či retiazkach. Aby sa docielila krásna a čistá striebristá farba, nanáša sa na biele zlato tenká vrstva rhódia, ktorá zároveň šperk chráni, pretože zvyšuje jeho odolnosť.

Rhódium
Rhódium je vzácny kov, v prírode sa nachádza rýdzi, prípadne v spoločnosti ďalších ušľachtilých kovov (platina, zlato). Objavené bolo na začiatku 19. storočia. Používa sa na potiahnutie šperkov z bieleho zlata kvôli vylepšeniu ich vlastností. Rhodiovanie, ktoré je drahšie ako pozlacovanie, zvyšuje odolnosť a tvrdosť šperkov, a zároveň ich chráni pred koróziou. Šperky, na ktoré je nanesená vrstva rhódia, vynikajú svojím leskom, menej podliehajú opotrebovaniu v súvislosti s každodenným nosením, pomalšie starnú a sú hypoalergénne. Šperky čisto z rhódia sa nevyrábajú, bolo by to príliš nákladné.

Červené zlato
Červené zlato je v súčasnosti veľmi obľúbený odtieň zlata, ktorý sa získava primiešaním medi. Šperk tak nadobúda ružovkastý alebo červenkastý nádych - to závisí od pomeru, v akom je zliatina miešaná. Táto farba na šperku pretrváva a nie je potrebné ju nijako obnovovať. 

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz