Zlato

gold_granules

Zlato je vzácny a drahý kov, ktorý je veľmi tvárny a svojimi vlastnosťami priam predurčený na to, aby sa používal na výrobu šperkov. Rýdze zlato je ťažké a jeho hustota je dvakrát vyššia ako hustota olova. Jeho váha je takmer trikrát väčšia ako váha železa. Čo sa týka výskytu, je veľmi vzácne, od čoho sa odvodzuje aj jeho vysoká cena.

Medzi ďalšie výnimočné vlastnosti zlata patria tiež ťažnosť, odolnosť a kujnosť. Pre lepšiu predstavu, z 1 gramu zlata (ktorý si môžete predstaviť ako guľôčku-granulku s priemerom približne 2 mm) možno vytiahnuť drôt dlhý neuveriteľných 165 metrov. Zlato sa nachádza vo viacerých vrstvách zeme. Úžasné na ňom je aj to, že na rozdiel od ostatných kovov, ktoré sa ťažia a následne tavia, užívajú, korodujú a miznú, zlato tu stále zostáva. V niektorom z Vašich osobných šperkov sa tak môže pokojne nachádzať zlato vyťažené v starom Egypte alebo zlato, ktoré priplávalo z ríše Inkov, prípadne zlato vyťažené u susedov v Čechách. Zlato je úžasný kov.

Biele zlato
Biele zlato ako materiál na výrobu šperkov poznáme od začiatku 20. storočia. Marketingovo sa ujalo práve označenie biele zlato. Pod týmto pojmom sa skrýva zliatina žltého zlata s inými kovmi. V minulosti sa vo veľkej miere využíval nikel, avšak u viac ako 10% ľudí sa prejavujú alergické reakcie na tento kov. Preto je dnes vo väčšine štátov jeho používanie obmedzené a nahrádzané paládiom, platinou, striebrom, meďou, zinkom, kobaltom, a podobne. Miešaním týchto kovov získava klasické žlté zlato biely či bledý odtieň, ktorý je mimoriadne populárny nielen pri obrúčkach, ale aj pri zásnubných prsteňoch či retiazkach. Aby sa docielila krásna a čistá striebristá farba, nanáša sa na biele zlato tenká vrstva rhódia, ktorá zároveň šperk chráni, pretože zvyšuje jeho odolnosť.

Rhódium
Rhódium je taktiež vzácny kov. V prírode sa nachádza často v spoločnosti ďalších ušľachtilých kovov ako platina či zlato. Objavené bolo na začiatku 19. storočia. Používa sa na galvanické potiahnutie šperkov z bieleho zlata, kvôli vylepšeniu ich vzhľadu a vlastností. Rhodiovanie, ktoré je drahšie ako pozlacovanie, zvyšuje atraktivitu a odolnosť šperkov, a zároveň ich chráni pred oxidáciou. Šperky, na ktoré je nanesená vrstva rhódia, vynikajú svojím leskom, menej podliehajú opotrebovaniu v súvislosti s každodenným nosením, pomalšie starnú a sú hypoalergénne. Šperky čisto z rhódia sa nevyrábajú, bolo by to príliš nákladné.

Červené zlato
Červené zlato je v súčasnosti veľmi obľúbený odtieň zlata, ktorý sa získava primiešaním medi. Šperk tak nadobúda ružovkastý alebo červenkastý nádych - to závisí od pomeru, v akom je zliatina miešaná. Táto trendy farba na šperku pretrváva a nie je potrebné ju nijako obnovovať. 

VIPgold_logo_since1998

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz