Pojmy v zlatníctve

ASSCHER - tvar diamantu - tento jedinečný tvar diamantu pripomína smaragdový výbrus, na rozdiel od neho má ale štvorcový tvar. Jeho spodná časť, ktorá sa prezýva pavilón, je brúsená do obdĺžnikových faziet.

BAGUETTE - tvar diamantu - diamant je rezaný do úzkeho obdĺžnikového tvaru. Takýto diamant sa zvykne často osádzať vedľa väčšieho centrálneho kameňa.

BIELE ZLATO - zliatina rýdzeho zlata a iných kovov. Na zafarbenie zlata nabielo sa využíva napríklad paládium. Biele zlato je stále veľmi populárne najmä pri zásnubných prsteňoch, ale aj svadobných obrúčkach či iných šperkoch.

BRILANCIA - toto slovo označuje schopnosť drahého kameňa odrážať svetlo; iným slovom ide o žiarivosť kameňa.

BRIOLETA - je fazetovaný drahý kameň pripomínajúci svojím tvarom trojrozmernú kvapku, často má vyvŕtanú dierku, ktorá slúži na zavesenie.

BRUS - alebo tiež výbrus je tvarovanie drahého kameňa obrusovaním a leštením. Konečný výsledok takejto práce je potom výsledný tvar šperkového kameňa. Najdokonalejší je briliantový výbrus, ale rozoznávame aj mnohé iné.

CENTRÁLNY KAMEŇ - je hlavný, spravidla najväčší kameň v šperku alebo súprave šperkov, ktorá obsahuje väčšie množstvo kameňov. V prsteni či šperku, kde sa nachádza iba jeden kameň, sa prezýva tiež pojmom solitér.

CHIRURGICKÁ OCEĽ - je veľmi tvrdý a odolný materiál, ktorý uprednostňujú ľudia trpiaci alergiami na klasické drahé kovy. Označenie chirurgickej ocele 316L udáva jej čistotu. Takáto oceľ je odolná voči oxidácii, korózii i odreniam. V porovnaní so zlatom či striebrom je však výroba šperkov z tohto materiálu limitovaná, inými slovami neposkytuje toľko možností osádzania kameňov či rôznych dodatočných úprav.

CUBIC ZIRKONIA - alebo názov, pod ktorým ho poznáte - zirkón - je najstarším známym minerálom. Jeho farba býva zväčša hnedá, hnedočervená, žltá, zelená, modrá či bezfarebná číra. Zirkóny, ktoré sú najkrajšie sfarbené, sa veľmi často používajú v klenotníctve vďaka ich vysokému lesku ako alternatíva k drahým kameňom. Ich odolnosť je však ďaleko za diamantmi, v porovnaní s ktorými sú oveľa mäkšie, a teda i náchylnejšie na opotrebovanie, najmä keď si uvedomíte, že diamant je prakticky nezničiteľný.

ČERVENÉ ZLATO - farba zlata, ktorú možno docieliť väčším podielom medi v kovovej zliatine.

NIKEL - ide o kov, ktorý sa veľmi často používal v zliatinách zlata a striebra. Je to práve tá zložka, ktorá môže u ľudí so zvýšenou citlivosťou na šperky vyvolávať alergické reakcie. Práve preto sa v súčasnosti tento kov nepoužíva, nahradený bol napríklad paládiom.

OCTAGONAL - tvar diamantu - na rozhraní emeraldu a radiantu.

OSADENIE - tento termín sa používa ako všeobecný pojem pre spojenie kameňa so šperkom.

OVAL - tvar diamantu - je to veľmi populárny tvar, ktorý je zároveň aj veľmi variabilný. Možno nájsť širšie a kratšie, ale tiež užšie a dlhšie oválne diamanty.

PAVÉ - predstavuje typ osadenia kameňov do šperku. V tomto prípade je osádzaný väčší počet drobných drahých kameňov, ktoré sú zasadené tesne vedľa seba zrnkovou technikou.

PAVILÓN - označuje spodnú časť fazetovaného drahého kameňa, od rundisty smerom nadol.

PEAR - tvar diamantu - ako už názov napovedá, ide o tvar hrušky či slzy, s jedným koncom zašpicateným a druhým oválnym / guľatým. Tento výbrus nebýva taký častý, ale napriek tomu pôsobí veľmi zaujímavo a esteticky.

PLATINA - je drahý kov, ktorý sa opracováva podstatne ťažšie ako napríklad zlato či striebro. Táto skutočnosť a tiež vysoká cena sú príčinou toho, že sa z platiny vyhotovujú zväčša exkluzívne šperky. Jej farba je oceľovosivá či striebristosivá a charakteristický je pre ňu kovový lesk. Platinové šperky majú spravidla vyššiu rýdzosť, čo značí, že sú aj odolnejšie voči prejavom nosenia a dlhšie zachovávajú svoj lesk.

PLNÝ ŠPERK - ide o taký šperk, ktorý je vyhotovený bez akýchkoľvek dutých častí.

PRIEMER - je šírka diamantov, náušníc, guľatých častí šperkov meraná cez ich najširšiu časť. Nazýva sa tiež odhadovaný priemer.

PRINCESS - tvar diamantu - je najpopulárnejší spomedzi hranatých tvarov. Vyskytuje sa v rôznych variáciách, od štvorcových, až po obdĺžnikové.

PUNC - predstavuje značku, ktorá sa nachádza priamo na šperku (prsteni, obrúčke) a ktorá potvrdzuje rýdzosť drahého kovu, z ktorého je daný šperk vyhotovený. Punc vydáva štátny úrad nezávislý od výrobcu či predajcu šperkov, u nás je to štátny puncový úrad.

RADIANT - tvar diamantu - vznikol spojením tvarov emerald a princess. Ide o štvorhranný tvar so zrezanými rohmi používaný v štvorcovom i obdĺžnikovom tvare.

RHODIUM - je veľmi cenný, úplne biely platinový kov. Svojimi chemickými vlastnosťami rhódium pripomína zlato. Je nenahraditeľnou súčasťou opracovania striebra a zlata, pôsobí ako ochrana, a zároveň aj žiadúce zosvetlenie.

ROUND - tvar diamantu - klasický, najznámejší a najvyhľadávanejší tvar diamantu, typický ako pre zásnubné prstene. tak aj náušnice, obrúčky, atď.

RUNDISTA - vedie po celom obvode kameňa. Je to oblasť, v ktorej má diamant najväčší priemer. Taktiež je to hrana medzi spodným a vrchným výbrusom. Nachádza sa na všetkých fazetových výbrusoch. Jej funkcia je bezpečnostná - aby sa pri osádzaní kameňa do šperku neodštiepili hrany a kameň držal pevne na svojom mieste.

SFARBENIE - označuje farbu kryštálu, ktorú však nespôsobujú jeho hlavné zložky, ale nepatrné prímesy iných chemických prvkov vnímané ako nečistoty.

SKÚŠANIE - predstavuje test rýdzosti zlata, striebra, prípadne iných drahých kovov. Počas skúšania sa určuje percento prítomných kovov a následne sa na základe výsledkov stanoví určitá značka rýdzosti.

STRIEBRO - pomerne mäkký kov, náchylný na začernanie v styku so zlúčeninami síry. Kvôli tomu sa striebro v zlatníctve nepoužíva v jeho čistej forme, ale zlieva sa s inými kovmi, ktoré vylepšujú jeho vzhľadové, ale najmä mechanické vlastnosti. Väčšinou ide o zliatinu s obsahom okolo 90% striebra, doplnený meďou. Pre ešte lepší výsledok sa zvykne potiahnuť tenkou vrstvou rhódia.

SYMETRIA - je pre drahé kamene, a najmä číre diamanty, veľmi dôležitý pojem. Ide o rovnovážne vybrúsenie plôšok (faziet) kameňa, ktoré je kľúčové pre vynikajúci lesk a ligot diamantu.

TABUĽKA - je vrchná plôška zakončujúca korunu drahého kameňa a je zároveň najväčšou zo všetkých faziet.

TRILLION - tvar diamantu - je veľmi špecifický, má tvar trojuholníka a zväčša sa využíva pre vedľajšie kamene, aby tým ešte viac zdôraznili hlavný centrálny kameň.

TVRDOSŤ - označuje schopnosť kameňa odolať prípadnému rýpaniu a škriabaniu.

ULTRAZVUKOVÝ ČISTIČ - ide o zariadenie, pomocou ktorého sa čistia šperky za pomoci ultrazvukových vĺn. Uvoľňujú sa tak nečistoty a šperku sa prinavráti lesk.

ZLATO - žlté, biele aj červené zlato sú zliatinami rýdzeho zlata a ďalších kovov. Rýdze, čisté zlato je na výrobu šperkov nevhodné, pretože je príliš mäkké a veľmi rýchlo by podliehalo opotrebovaniu. Preto sa na zlatnícke účely zlieva s inými kovmi. Žlté zlato sa spája s meďou či zinkom, biele sa docieli pridaním paládia. Pomer zlata v týchto zliatinách (alebo inými slovami rýdzosť) sa udáva v karátoch ( kt  ), pričom čisté rýdze zlato má 24 karátov. Najvhodnejšie na výrobu šperkov je 14 karátové, prípadne aj 18 karátové zlato, ktoré je síce rýdzejšie, ale zároveň mäkšie, a teda aj náročnejšie na údržbu.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz