Pojmy v zlatníctve

VIPgold_logo_since1998

ASSCHER - tvar diamantu - Asscherov jedinečný výbrus diamantu pripomína smaragdový výbrus, na rozdiel od neho má ale štvorcový tvar vyniká a brilanciou nad konkurenčným smaragdovým (emerald) brusom.  Jeho spodná časť, ktorá sa prezýva pavilón, je brúsená do obdĺžnikových faziet.

BAGUETTE - tvar diamantu - diamant je rezaný do úzkeho obdĺžnikového tvaru. Takýto diamant sa zvykne často osádzať vedľa väčšieho centrálneho kameňa. Jeho označenie pochádza z francúzskeho pomenovania dlhej tyče. Svojím obdĺžnikovým tvarom a stupňovitým brusom pripomína smaragdový (emerald) a Asscher brus.

BIELE ZLATO - zliatina rýdzeho zlata a iných svetlých kovov. Na zafarbenie zlata nabielo sa využíva napríklad rhódium. Biele zlato je stále veľmi populárne najmä pri zásnubných prsteňoch, ale aj svadobných obrúčkach či iných šperkoch. Vrstva rhódia sa časom zvykne opotrebovať.

BRILANCIA - toto slovo označuje schopnosť drahého kameňa odrážať svetlo; iným slovom ide o žiarivosť kameňa.

BRIOLETA - je fazetovaný drahý kameň pripomínajúci svojím tvarom trojrozmernú kvapku, často má vyvŕtanú dierku, ktorá slúži na zavesenie.

BRUS - alebo tiež výbrus je tvarovanie drahého kameňa obrusovaním a leštením. Konečný výsledok tejto práce je výsledný tvar šperkového kameňa. Najdokonalejší je briliantový výbrus, ale rozoznávame aj mnohé iné.

CENTRÁLNY KAMEŇ - je hlavný, spravidla najväčší kameň v šperku alebo súprave šperkov, ktorá obsahuje väčšie množstvo kameňov. V prsteni či šperku, kde sa nachádza iba jeden kameň, sa prezýva tiež pojmom solitér.

CHIRURGICKÁ OCEĽ - je veľmi tvrdý a odolný materiál. Označenie chirurgickej ocele 316L udáva jej čistotu. Takáto oceľ je odolná voči oxidácii, korózii i odreniam. V porovnaní so zlatom či striebrom je však výroba šperkov z tohto materiálu limitovaná, inými slovami neposkytuje toľko možností osádzania kameňov či akýchkoľvek dodatočných úprav.

ČERVENÉ ZLATO - farba zlata, ktorú možno docieliť väčším podielom medi vo výslednej zliatine.

NIKEL - ide o kov, ktorý sa veľmi často používal v zliatinách zlata a striebra. Je to práve tá zložka, ktorá môže u ľudí so zvýšenou citlivosťou na šperky vyvolávať alergické reakcie. Práve preto sa v súčasnosti tento kov nepoužíva, nahradený bol napríklad paládiom, platinou alebo striebrom.

OCTAGONAL - tvar diamantu - na rozhraní emeraldu a radiantu.

OSADENIE - tento termín sa používa ako všeobecný pojem pre spojenie kameňa so šperkom.

OVAL - tvar diamantu - je to veľmi populárny tvar, ktorý je zároveň aj veľmi variabilný. Možno nájsť širšie a kratšie, ale tiež užšie a dlhšie oválne diamanty.

PAVÉ - predstavuje typ osadenia kameňov do šperku. V tomto prípade je osádzaný väčší počet drobných drahých kameňov, ktoré sú zasadené tesne vedľa seba zrnkovou technikou.

PAVILÓN - označuje spodnú časť fazetovaného drahého kameňa, od rundisty smerom nadol.

PEAR - tvar diamantu - ako už názov napovedá, ide o tvar hrušky či slzy, s jedným koncom zašpicateným a druhým oválnym / guľatým. Tento výbrus nebýva taký častý, ale napriek tomu pôsobí veľmi zaujímavo a esteticky.

PLATINA - je drahý kov, ktorý sa opracováva podstatne ťažšie ako napríklad zlato či striebro. Táto skutočnosť a tiež vysoká cena sú príčinou toho, že sa z platiny vyhotovujú zväčša iba exkluzívne a investičné šperky. Jej farba je oceľovosivá či striebristosivá a charakteristický je pre ňu kovový lesk. Platinové šperky majú spravidla vyššiu rýdzosť, čo značí, že sú aj odolnejšie voči prejavom nosenia a dlhšie zachovávajú svoj lesk.

PLNÝ ŠPERK - ide o taký šperk, ktorý je vyhotovený bez akýchkoľvek odľahčených dutých častí.

PRIEMER - je šírka diamantov, náušníc, guľatých častí šperkov meraná cez ich najširšiu časť. Nazýva sa tiež odhadovaný priemer.

PRINCESS - tvar diamantu - je najpopulárnejší spomedzi hranatých tvarov. Vyskytuje sa v rôznych variáciách, od štvorcových, až po obdĺžnikové.

PUNC - predstavuje značku, ktorá sa nachádza priamo na šperku (prsteni, obrúčke) a ktorá potvrdzuje rýdzosť drahého kovu, z ktorého je daný šperk vyhotovený. Punc vydáva štátny úrad nezávislý od výrobcu či predajcu šperkov, u nás je to štátny Puncový úrad Slovenskej republiky.

RADIANT - tvar diamantu - vznikol spojením tvarov emerald a princess. Ide o štvorhranný tvar so zrezanými rohmi používaný v štvorcovom i obdĺžnikovom tvare.

RHODIUM - je veľmi cenný, úplne biely platinový kov. Svojimi chemickými vlastnosťami rhódium pripomína zlato. Je nenahraditeľnou súčasťou opracovania striebra a zlata, pôsobí ako ochrana, a zároveň aj žiadúce zosvetlenie. Vrstva rhódia sa časom zvykne opotrebovať.

ROUND - tvar diamantu - klasický, najznámejší a najvyhľadávanejší briliantový výbrus diamantu, typický ako pre zásnubné prstene, tak aj náušnice, obrúčky, atď.

RUNDISTA - vedie po celom obvode briliantového výbrusu diamantu. Je to oblasť, v ktorej má diamant najväčší priemer. Taktiež je to hrana medzi spodným a vrchným výbrusom. Jej funkcia je aj bezpečnostná - aby sa pri osádzaní kameňa do šperku neodštiepili hrany a kameň držal pevne na svojom mieste.

SFARBENIE - označuje farbu kryštálu, ktorú však nespôsobujú jeho hlavné zložky, ale nepatrné prímesy iných chemických prvkov vnímané ako nečistoty.

SKÚŠANIE - predstavuje test rýdzosti zlata, striebra, prípadne iných drahých kovov. Počas skúšania sa určuje percento prítomných kovov a následne sa na základe výsledkov stanoví určitá značka rýdzosti.

STRIEBRO - pomerne mäkký kov, náchylný na začernanie v styku so zlúčeninami síry. Kvôli tomu sa striebro v zlatníctve nepoužíva v jeho čistej forme, ale zlieva sa s inými kovmi, ktoré vylepšujú jeho vzhľadové, ale najmä mechanické vlastnosti. Väčšinou ide o zliatinu s obsahom okolo 90% striebra, doplnenú meďou. Pre ešte lepší výsledok sa zvykne potiahnuť tenkou vrstvou rhódia.

SYMETRIA - je pre drahé kamene, a najmä číre diamanty, veľmi dôležitý pojem. Ide o rovnovážne vybrúsenie plôšok (faziet) kameňa, ktoré je kľúčové pre vynikajúci lesk a ligot diamantu.

TABUĽKA - je vrchná plôška zakončujúca korunu drahého kameňa a je zároveň najväčšou zo všetkých faziet.

TRILLION - tvar diamantu - je veľmi špecifický, má tvar trojuholníka a zväčša sa využíva pre vedľajšie kamene, aby tým ešte viac zdôraznili hlavný centrálny kameň.

TVRDOSŤ - označuje schopnosť kameňa odolať prípadnému rýpaniu a škriabaniu.

ULTRAZVUKOVÝ ČISTIČ - ide o zariadenie, pomocou ktorého sa čistia šperky za pomoci ultrazvukových vĺn. Uvoľňujú sa tak usadené nánosy a nečistoty a šperku sa prinavráti pôvodný lesk.

ZIRKÓN - je najstarším známym minerálom. Jeho farba býva zväčša hnedá, hnedočervená, žltá, zelená, modrá či bezfarebná číra. Zirkóny, ktoré sú najkrajšie sfarbené, sa veľmi často používajú v klenotníctve vďaka ich vysokému lesku ako alternatíva k drahým kameňom. Ich odolnosť je však ďaleko za diamantmi, v porovnaní s ktorými sú oveľa mäkšie, a teda i náchylnejšie na opotrebovanie, najmä keď si uvedomíte, že diamant je prakticky nezničiteľný.

ZLATO - žlté, biele aj červené zlato sú zliatinami rýdzeho zlata a ďalších kovov. Rýdze, čisté zlato je na výrobu šperkov nevhodné, pretože je príliš mäkké a veľmi rýchlo by podliehalo opotrebovaniu. Preto sa na zlatnícke účely zlieva s inými hodnotnými kovmi. Žlté zlato sa zlieva s meďou či zinkom, biele sa docieli pridaním paládia, platiny či striebra. Pomer zlata v týchto zliatinách (alebo inými slovami rýdzosť) sa udáva v karátoch (kt/k), pričom čisté rýdze zlato má 24 karátov. Najvhodnejšie na výrobu šperkov je 14 karátové, prípadne aj prémiovejšie 18 karátové zlato.

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz