Zaujímavosti o diamantoch

Loose diamonds

Diamant je najlepší priateľ ženy. 

Kedysi ľudia verili, že diamanty sú úlomky padajúcich hviezd alebo slzy bohov. Rimania zastávali názor, že hrot Amorovho šípu je posiaty diamantmi, a možno práve odtiaľ pochádzajú počiatky spájania diamantov s láskou a ľúbostným vzťahom.

Prvýkrát však boli diamanty použité vyslovene do zásnubného prsteňa až oveľa neskôr, v roku 1477, kedy arcivojvoda Maximilián Habsburský obdaril svoju nastávajúcu zlatým prsteňom posiatym práve týmito vzácnymi kameňmi.

Samotné slovo diamant je odvodené od gréckeho "adamas", čo znamená nezničiteľný, neporaziteľný. Muži kedysi verili, že im diamanty prinesú silu a odvahu, a preto si nimi nechali pokryť celú zbroj predtým, ako sa vrhli do bitky.

Niektoré z diamantov sú staré aj viac ako 3 miliardy rokov. Vznikali viac ako 150 kilometrov pod zemským povrchom, kde boli vystavené pôsobeniu vysokých teplôt a tlaku a následne sa dostali do vrchných vrstiev prostredníctvom podpovrchových vulkanických erupcií.

Diamant je tvorený iba jediným jedným chemickým prvkom - uhlíkom. Práve vysoké teploty a tlak umožnili vznik dokonalej a jedinečnej diamantovej štruktúry z čierneho uhlíka. Jediné, čo dokáže diamant poškriabať, je iný diamant.

Najväčší diamant, ktorý sa dosiaľ podarilo vyťažiť a opracovať sa volá Cullinan a pred rozdelením vážil závratných 3 106 ct (karátov). Dodnes je súčasťou britských korunovačných klenotov v podobe 9 veľkých a 100 menších diamantov.

Celkom najväčší diamant však bol objavený vo vesmíre. Je ním celá planéta, ktorá dostala názov Lucy (podľa piesne od The Beatles - Lucy in the sky with diamonds). Táto planéta, ktorú tvorí diamant, sa nachádza na Mliečnej dráhe, ale približne 4 000 svetelných rokov od našej Zeme.

natural diamond

VIPgold_logo_since1998

Grafický návrh vytvořil a nakódoval Shoptak.cz