VIPGold.sk
VIPGold.sk
VIPGold.sk
VIPGold.sk

Zaujímavosti o diamantoch

  •         Kedysi ľudia verili, že diamanty sú úlomky padajúcich hviezd alebo slzy bohov. Rimania zastávali názor, že hrot Amorovho šípu je posiaty diamantmi, a možno práve odtiaľ pochádzajú počiatky spájania diamantov s láskou a ľúbostným vzťahom.


  •         Prvýkrát však boli diamanty použité vyslovene do zásnubného prsteňa až oveľa neskôr, v roku 1477, kedy arcivojvoda Maximilián Habsburský obdaril svoju nastávajúcu zlatým prsteňom posiatym práve týmito vzácnymi kameňmi.


  •         Samotné slovo diamant je odvodené od gréckeho "adamas", čo znamená nezničiteľný, neporaziteľný. Muži kedysi verili, že im diamanty prinesú silu a odvahu, a preto si nimi nechali pokryť celú zbroj predtým, ako sa vrhli do bitky.


  •         Niektoré z diamantov sú staré aj viac ako 3 miliardy rokov. Vznikali viac ako 150 kilometrov pod zemským povrchom, kde boli vystavené pôsobeniu vysokých teplôt a tlaku, a následne sa dostali do vrchných vrstiev prostredníctvom podpovrchových vulkanických erupcií.


  •         Diamant je tvorený iba jedným jediným chemickým prvkom - uhlíkom. Práve vysoké teploty a tlak umožnili vznik dokonalej a jedinečnej diamantovej štruktúry z čierneho uhlíka. Jediné, čo dokáže diamant poškriabať, je iný diamant.


  •         Najväčší diamant, ktorý sa dosiaľ podarilo objaviť, sa volá Cullinan a pred rozdelením vážil závratných 3 106 ct (karátov). Dodnes je súčasťou britských korunovačných klenotov v podobe 9 veľkých a 100 menších diamantov.


  •         Celkom najväčší diamant však bol objavený vo vesmíre. Je ním celá planéta, ktorá dostala názov Lucy (podľa piesne od The Beatles - Lucy in the sky with diamonds). Táto planéta, ktorú tvorí diamant, sa nachádza na Mliečnej dráhe, ale približne 4 000 svetelných rokov od našej Zeme.